Slovensko je mi blízke aj z osobných dôvodov, prezrádza Helen Doron

Prinášame vám druhú časť rozhovoru so zakladateľkou a hlavnou metodičkou našej celosvetovej siete centier výučby angličtiny pre deti, ktorý sa zrodil počas januárovej návštevy pani Helen Doron na Slovensku. Dnes nám prezradí, prečo je jej Slovensko mimoriadne blízke a čo by robila, keby sa nevenovala Helen Doron English:

Zažili ste počas svojich ciest po svete nejaké naozaj unikátne centrum Helen Doron English – lokáciou, umiestnením v nejakých mimoriadnych priestoroch, interiérom?

Bola som v mnohých našich výnimočných vzdelávacích strediskách v toľkých krajinách! V juhokórejskom Dongtane sme vybudovali vyučovacie centrum Helen Doron aj s materskou školou a prvým detským strediskom. Budova má štyri poschodia s dovedna 15 učebňami a strecha sa využíva na športové aktivity. Zakaždým, keď vstúpim do nejakého nášho krásne upraveného učebného centra, uchváti ma, ako ľudia do toho vkladajú srdcia a duše. Záleží nám na tom, aby si rodičia uvedomovali, že aj so svojimi deťmi sú súčasťou rozsiahleho konceptu a globálnej značky. Preto som veľmi rada, že aj tu, na Slovensku, cítim hrdosť, radosť a dušu.

Pri rozširovaní pôsobenia do ďalších krajín aktívne vyhľadávate lokality a potenciálnych Master Franchisorov, alebo sa sami hlásia so záujmom?

Ľudia zvyčajne prichádzajú za nami. Počuli o Helen Doron English, hľadali príležitosti a našu vyhodnotili ako vhodnú. Často majú v iných krajinách priateľov alebo kolegov, ktorí sú franchisantmi či rodičmi našich študentov.

Majú pri vašom vyhľadávaní, výbere a zaraďovaní novej krajiny zásadný vplyv aj súvisiace podmienky – politická situácia, ekonomická úroveň, celková kultúra v regionálnom či globálnom kontexte, či stupeň podpory vzdelávania a podobne?

Áno. Máme za sebou napríklad skúsenosť, že sme začali pracovať so štátnymi inštitúciami Etiópie na pilotnom projekte, ale po zmene tamojšej vlády to nepokračovalo. Je jasné, že politická stabilita v danej krajine je nevyhnutná. Hospodárska rozvinutosť? Nie bezpodmienečne: v tejto súvislosti spomeniem povedzme Vietnam, pričom skúmame možnosti aj v ďalších podobných krajinách.

Môže si pobočku Helen Doron English v danej krajine otvoriť aj niekto bez predchádzajúcej pedagogickej praxe?

Áno. Nemusíte byť učiteľom, potrebujete však angličtinu na vysokej úrovni, radosť z práce s deťmi, určité schopnosti a pozitívne nastavenie. Približne za dva dni od začiatku kurzu pre učiteľov dokážeme usúdiť, či je kandidát vhodný. Treba však podotknúť, že v niektorých krajinách ministerstvá školstva požadujú pedagogickú certifikáciu aj od učiteľov pracujúcich v neformálnom vzdelávacom sektore. So všetkými potrebnými náležitosťami vám však pomôže národný Master Franchisor.

Uvažovali ste niekedy o tom, že skúsite svoju sieť rozšíriť aj o iný jazyk? Najmä v krajinách s angličtinou ako hlavným jazykom by to možno malo pedagogický aj ekonomický zmysel, nie?

Áno. Mohlo by to dávať zmysel, ale ešte stále – aj po všetkých tých desaťročiach –  venujeme veľkú pozornosť rozvoju našich učebných osnov angličtiny pre našu jazykovú školu. Stále ich aktualizujeme pre špecifické trhy a potreby. Nikto iný nedisponuje ani zlomkom materiálov, ktoré ponúkame my. Máme kanál na YouTube s našim Song Clubom pre malé deti. Pre dospievajúcich je určená rozhlasová stanica TeenBuzz a jej web. Okrem toho sú tu aplikácie a online hry, ale najmä priebežne upgradujeme náplň kurzov. Máme toľko práce… Existuje však veľký priestor na rozšírenie o ďalšie jazyky. Keď príde ten správny čas, môžeme sa rozrásť o oddelenie na prípravu španielskych alebo mandarínskych jazykových materiálov. Myslím si, že v budúcnosti to bude veľmi žiadané!

Z krajín, ktoré patria do rodiny Helen Doron English, sú nejaké, kde to študentom z rôznych dôvodov ide najľahšie, respektíve najťažšie?

Nie. Deti po celom svete sa rodia so schopnosťou naučiť sa akýkoľvek jazyk. Nemajú predispozíciu na žiadnu konkrétnu reč, ale na všetky jazyky. Najmä pri deťoch pred dovŕšením šiestich rokov naša metodológia opakovaného počúvania navodzuje to, že prichádzajú na hodiny so znalosťou príslušných slov. Nesnažia sa učiť sa jazyk nejako vedome, ale absorbujú skladby a texty a zásluhou našich špeciálne vyškolených lektorov si pridružujú významy. Naši učitelia môžu pôsobiť kdekoľvek na svete. Lektor zo Slovenska by mohol odcestovať do Číny, vojsť do učebne, zistiť, čo práve preberajú, a okamžite sa zapojiť. Program Helen Doron English je totiž systematický a nezávisí od národnej kultúry alebo regiónu.

Máte nejaký zážitok spojený s expanziou Helen Doron English na Slovensko a doterajším pôsobením v tejto krajine? A keď sa povie Slovensko, evokuje sa vám niečo?

Okamžite mi skrsli pred očami naši franchisanti. Poznám ich už 14 rokov, a to ako príjemných, harmonických a profesionálnych ľudí. Hneď si pomyslím aj na vaše krásne jazerá a horúce pramene, nádhernú prírodu a zámky. Je mi to všetko naozaj nadštandardne blízke, lebo môj syn dlhé roky chodil s milou Slovenkou. Dokonca sa naučil trochu hovoriť po slovensky!

Dokážete si predstaviť, že by vás rovnako napĺňal aj iný globálny podnikateľský projekt, pričom by sa nemusel týkať práve detí a ich vzdelávania?

Áno, venovala by som sa ochrane zvierat. Každú hodinu ich na bitúnkoch hynie 20 miliónov po tom, ako žili v hrozných podmienkach. Myslím si, že ochrana zvierat je výzvou pre nadchádzajúce desaťročie. Vďaka laboratórnemu vývoju čistého mäsa a rozmachu 3D-tlačiarní sa naďalej budú môcť živiť mäsom ľudia, ktorí nechcú vo svojich stravovacích návykoch prejsť k rastlinnej produkcii, a zaobíde sa to bez surovosti páchanej na zvieratách a ich príšerného utrpenia. Zároveň to prinesie vľúdnejší svet našim deťom a budú môcť zažívať hodnotu, akou je súcit.

Ak vás zaujala metóda Helen Doron English a radi by ste otvorili jej pobočku vo vašom meste, nezabudnite nás kontaktovať. Pre deti, ktoré túžia vedieť anglicky plynule, bez stresu a hravo, ako aj ich rodičov, máme v ponuke UKÁŽKOVÚ HODINU ZADARMO. S radosťou vás spoznáme, zábava je naším krédom!