Na rozdiel od matematického algoritmu, jazyk poskytuje len niekoľko správnych odpovedí. Namiesto toho je to zložitá tapiséria plná jemných významov, symfónia zvukov, ktorá sprostredkúva mnoho odkazov. Túto zložitosť môžeme ilustrovať skúmaním šiestich úrovní jazyka:
Prozódia: Toto je rytmus a tón jazyka. Je to ako hudba reči a môže dokonca vyjadrovať emócie. Je zaujímavé, že tento hudobný aspekt jazyka sa začína učiť ešte pred narodením.
Fonetika: Toto sú základné zvuky reči. Naučiť sa zvuky nového jazyka môže byť náročné, najmä pre dospelých.
Fonológia: Ide o rozpoznávanie zvukov ako zmysluplných častí slov. To môže viesť k vtipným nedorozumeniam pri počúvaní cudzieho jazyka.
Morfológia: Ide o štruktúru slov. Takto rozumieme novým slovám rozpoznávaním známych častí.
Syntax: Vzťahuje sa na štruktúru vety. Dokonca aj ľudia, ktorí plynule hovoria druhým jazykom, môžu niekedy zamieňať vetné štruktúry.
Sémantika: Toto je všetko o význame, ktorý často závisí od kontextu. Slovo môže mať mnoho významov a kontext nám pomáha určiť, ktorý z nich je určený.
Skutočne úžasné je, že deti sa učia všetkých týchto šesť jazykových úrovní súčasne. Niektoré, ako napríklad prozódia, sú dokonca absorbované už v maternici. Plod počuje zvuky matkinho hlasu a hlasy ostatných blízkych členov rodiny, čím sa pripravuje na osvojenie si materinského jazyka ešte pred narodením. Ako odhalili desaťročia výskumu, tento pozoruhodný proces osvojovania si jazyka u dojčiat zahŕňa množstvo šikovných, prirodzených a organických metód.