Keď je Milo v nemilosti

Aj povinné čítanie máva prázdniny, leto však nemusí byť bez knihy

Sami by ste si do dovolenkového kufra sotva hodili ťažkú knihu. Veď komu by sa chcelo platiť na letisku za nadmernú batožinu a potom si pri hotelovom bazéne zapekať hlavu aj zvnútra? Myslite na to, keď budete baliť potomka do tábora. No zhodneme sa, že aspoň nejaká literatúra pre prípad sychravého dňa sa mu predsa len môže zísť. Poradíme vám, ako si urobiť spoločný zážitok z hľadania tej najvhodnejšej knihy!

Bez ohľadu na to, či cestujete na rodinný zájazd, alebo ste vášmu dieťaťu zabezpečili individuálny tábornícky program, od veci veru nikdy nie je nejaký siahnuť napríklad po bedekri. Samozrejme, spracovanom čo najpríťažlivejšou formou. Uvidíte, že neposedník, ktorý počas školského roka ofrfle pomaly akékoľvek čítanie, bude zrazu nadšene referovať vám či kamarátom o miestnych zaujímavostiach. Podnecujte ho k tomu, aby sa stal zasväteným sprievodcom, nechajte ho navrhovať tipy na výlety a pozorne počúvajte jeho výklady o miestnej histórii, kultúre a atrakciách. Nezdokonalí sa len v dejepise, ale zlepší sa mu aj čítanie. A to sú jasné benefity do budúcnosti! Navyše, ak bude pravidelne navštevovať anglické kurzy, ponuka cestopisov aj obzorov dieťaťa sa bude potešujúco rozširovať.

Ak vám záleží na tom, aby vaša ratolesť vnímala angličtinu ako prirodzený druhý jazyk, vôbec nezaškodí posilňovať jej sebavedomie práve za hranicami všedných dní v reálnych situáciách. Nech napríklad v reštaurácii objedná večeru v angličtine – aspoň tú svoju, ak nie rovno pre celú rodinu. Niet nad to, keď si čo najrýchlejšie a najintenzívnejšie uvedomí, na čo všetko sa mu hodia vedomosti postupne nadobúdané na kurzoch Helen Doron English.

Vybrali ste vášmu drobcovi niektorý z našich letných kurzov? Nielen pri pobytových, ale aj v súvislosti s dennými sa nájde spôsob, ako mu nesilene podsunúť knihu a pripomenúť mnohoraké prínosy čítania. Navrhnite, aby si v príručkách naštudoval rôzne hry a aktivity – bude sa cítiť hrdo, keď pri improvizovaní v daždivom počasí zaženie hroziacu nudu a upúta svojou nápaditosťou celý kolektív. Aktivity na prázdninových kurzoch Helen Doron English obsahujú dramatizáciu, hudbu, tanec, výtvarnú činnosť a ešte viac – pochopiteľne, všetko v angličtine. Orientujte knižnú „prípravu“ vášho malého animátora týmto smerom, blysne sa a možno sa najbližšie podujme podieľať sa na tvorbe programu na školskú besiedku.

A napokon, výzvou meniacou úlohu na zábavu sa môže stať aj ono povinné čítanie. Samozrejme, v prázdninovo vláčnom tempe a vo voľnejšom tóne, takže žiadna zaprášená klasika so stovkami strán. Čo tak zobrať si zoznam povinného čítania na budúci školský rok a nájsť v ňom naozaj primeranú knihu už na tieto prázdniny, aby ste ju mali „odfajknutú“ pred septembrom? Predostrite to ako sprisahanecký nápad a váš drobec naň ochotne pristúpi. Čo tak Jozef Urban namiesto Mila Urbana? 🙂