Faktografické knihy sú fakticky tiež príťažlivé

Keď deti nadobúdajú svoje prvé čitateľské zážitky, môže byť zložité nájsť pre ne faktografické knihy, ktoré by udržali ich pozornosť. Uznávame, že väčšina publikácií takéhoto typu pôsobí trochu suchopárne a menej príťažlivo ako fikcie plné opantávajúcich príbehov, miest a stvorení. Bolo by však chybou vzdať to bez pátrania a obmedziť knižnicu vášho drobca len na rozprávky. Literatúra faktu je totiž základom všeobecného prehľadu. Ponúkame vám zopár odporúčaní, ktorým smerom sa vydať:

Živočíšna ríša nikdy nesklame

Máločo natoľko strhne záujem vášho potomka ako živočíšna ríša. Sledovať jeho výraz, keď sa mu rozžiari tvár pri čítaní o vzácnych druhoch zvierat z exotických krajín je odmenou za vašu snahu rozšíriť mu záber a vedomosti. Uvidíte: čoskoro vás začne udivovať všakovakými informáciami, ktoré získal pri čítaní.

Zvláštne, ale overené! Edícia National Geographic Kids

Séria ponúka krátke texty na rozmanité témy. Venuje sa všetkému, čo si len dokážete predstaviť. Najlepšie na tom je, že sú to články postavené na neobyčajnosti. Obsah sa týka vedy, histórie, zemepisu, fauny, ale aj neznámych osobností z rôznych odvetví. Knihy z tejto edície sa veru nikdy dlho neohrejú na poličkách obchodov.

Športová literatúra

Dnešné deti sa zaujímajú o šport v oveľa skoršom veku, ako to bolo kedysi. Či majú inšpiráciu u rodičov, alebo je to prejav rýchlejšieho vlastného fyzického vývoja, prípadne dôsledok špecializovaných televíznych staníc – jedno je isté, deti milujú šport. Aj tie menšie už majú svoj obľúbený klub a hráča. Knihy o pohybových aktivitách sú teda logickou cestou, ako sa dozvedieť ešte viac o svojich športových vzoroch a zároveň posilňovať ich čitateľské návyky.

Počasie, geológia, historické postavy, ročné obdobia, oceány, vesmír…

Je naozaj toľko oblastí, ktorým sa literatúra faktu venuje. Určite aspoň niektoré podnietia vašu ratolesť budovať si vzťah k faktografii. Vhodným začiatkom môže byť ukázať deťom príslušné oddelenie vo vašej miestnej knižnici alebo ich napríklad prihlásiť na kurzy Helen Doron. Napríklad v letnom dennom tábore nazvanom „I am the World“ precestujú celý svet a získajú tak množstvo nových informácií, ktoré ich určite zaujmú. A to všetko navyše v angličtine! Pretože pre deti je nevyhnutné, aby si čo najskôr uvedomili dôležitosť literatúry faktu – v škole aj skutočnom živote ich totiž nečakajú vymyslené príbehy, ale práve učebnice a realita.

Ak by ste chceli svoje deti prihlásiť na interaktívne kurzy Helen Doron, môžete tak urobiť cez ukážkovú hodinu zadarmo alebo ich rovno zapísať na zábavné letné kurzy. Hravou formou totiž podporujú fyzický, mentálny aj intelektuálny rast detí. Ak dokáže dieťa čítať v angličtine, nebude odkázané na prekladovú literatúru, čo sa mu nepochybne veľmi zíde napríklad pri štúdiu. Z cviku teda nemusí vypadnúť ani počas prázdnin. Helen Doron predsa ponúka denné tábory s výukou angličtiny prirodzenou formou v rámci zábavných aktivít a dobrodružstiev. Užite si ich s nami!