Sme ako jedna rodina

Moja cesta ku vášni menom: ANGLIČTINA

Neraz sme počuli o kurze Helen Doron a tak sme najprv na kurz prihlásili dcéru. Keď som videla, čo sa dokázala naučiť v priebehu 3 mesiacov povedala som si, že táto metóda musí fungovať. Neskôr na kurzy nastúpili aj starší a mladší syn a môžem povedať, že učiť sa angličtinu takto bez stresu a s radosťou ovplyvnilo celý ich život. Doma po anglicky najprv nechceli hovoriť. Zo začiatku mali angličtinu iba na kurzoch, no neskôr na strednej škole používali slovenčinu a angličtinu už aj doma. Momentálne bez problémov študujú v Anglicku.

Som Mária Ondráčková a vediem vyučovacie centrum Helen Doron English v Martine

V roku 2007 som dostala ponuku stať sa lektorkou angličtiny Helen Doron English. V tom čase som už mala skúsenosti s vedením rôznych pohybových aj vzdelávacích  programov pre deti. Prácu s deťmi v malých skupinách a kontakt s rodičmi som mala vždy veľmi rada, preto vedenie takéhoto programu v angličtine bol ako splnený sen. Lektorkou Helen Doron English som sa stala vo februári 2008 a od roku 2013 som prevzala vedenie centra v Martine. Po 14 rokoch lektorovania vidím obrovský technický aj pedagogický posun a veľmi sa mi páči ako Helen Doron stále udržuje vysokú kvalitu kurzov. V kurzoch využíva  najnovšie trendy a zlepšuje ich podľa najnovších poznatkov pedagogiky.

Kde je vôľa, tam je cesta (s Helen Doron)

Na kurzoch sa deti angličtinu učia v priateľskom prostredí, bez zbytočných stresov a skúšania. V škole dbáme na vytvorenie priateľskej až rodinnej atmosféry a dôvery. Chceme, aby k nám deti chodili s radosťou a aby pochopili, že sa angličtinu učia pre seba a nie pre známky alebo dobré vysvedčenie.

Veríme, že iba spokojní lektori môžu učiť spokojné deti a preto v centre vytvárame rodinnú atmosféru aj v pracovnom kolektíve. Chceme, aby lektori chodili do práce radi, brali ju ako svoje poslanie a vytvorili si k deťom priateľský vzťah. Vtedy sa môžu deti naplno na hodinách ukázať a byť spontánne. Platí to aj opačne, aj ako lektorky môžeme byť samé sebou a učiť s plným nasadením.

Deti sa na kurzoch neučia len angličtinu, ale učia sa samostatne rozmýšľať a uvedomiť si samé seba. Na hodinách sme vždy zvedavé na ich názory, čo sa im páči a čo sa im nepáči a prostredníctvom kurzov im vštepujeme hodnoty, ako priateľstvo, vzájomná pomoc, láska k prírode, cestovaniu, iným kultúram. Kurzy Helen Doron im otvárajú dvere do celého sveta.

Čo považujem za skutočný úspech?

Za úspech považujem, keď mladšie deti chodia do centra s rozžiarenými očkami a už od dverí hľadajú svoju lektorku. Na hodinách angličtine s ľahkosťou rozumejú a začnú spontánne rozprávať. Malým- veľkým víťazstvom je, keď so staršími deťmi prekonáme obdobia, kedy sa im nechce chodiť na angličtinu a vlastne sa im nechce chodiť nikde… Úspech u najstarších detí znamená, keď sa  aj napriek veku dokážu na hodinách hrať, čítajú knižky v angličtine a pochvália sa, že cez víkend videli film v angličtine a všetko rozumeli, alebo na dovolenke boli samostatne na nákupe, či v hoteli vybavili reklamáciu. Obrovskú radosť v nás vyvoláva aj veľká dôvera rodičov, ktorí nám deti zveria do vzdelávacieho procesu, zostanú s nami roky, zapíšu do kurzov aj mladších súrodencov a odporučia nás svojim známym. Úspechom by som nazvala aj to, keď naše lektorky robia svoju prácu s láskou a tešia sa do centra na hodiny a aj na nové semináre a kurzy.

Sme ako jedna rodina

Najviac oceňujem ako Helen Doron rieši globálne výzvy a dokáže do nich zapojiť deti z centier z celého sveta. S touto iniciatívou súvisí aj pre mňa osobne nezabudnuteľný rok kampane Hello my world, kde sme svoje hlasy zapojili do programu na ochranu orangutanov.

Ako každá správna rodina, ktorá vás podrží v najhorších časoch som aj ja hneď na začiatku pandémie cítila ich maximálnu podporu, pretože sme s ich domácou a medzinárodnou pomocou mohli prejsť do online prostredia. Práve vďaka tejto podpore sa nikdy necítim sama, pri riešení problémov sa dokážeme navzájom inšpirovať a poradiť si. Navyše k tomu všetkému mám pocit spolupatričnosti, odvahu na spoločné riešenie výziev, chuť na spoločné učenie sa a radosť zo zdieľania dobrých aj horších vecí. Toto všetko ma utvrdilo v tom, že som svoje rozhodnutie stať sa lektorkou nikdy neoľutovala.

Mária Ondráčková