Rozhodnutie, ktoré mi zmenilo život

Angličtina hravo aj na Liptove

Volám sa Soňa Bednárová a som lektorkou a aj majiteľkou vyučovacích centier Helen Doron English v Ružomberku a Liptovskom Mikuláši. Pamätám si, že už od mala som chcela byť učiteľka. Bol to môj sen, ktorý sa mi začal plniť, keď ma prijali na UKF v Nitre. No skutočnou školou bol pre mňa päťročný pobyt v Kanade, kde som sa zamestnala v jazykovej škole a chodila som učiť angličtinu francúzsky hovoriacich ľudí. Ja som nevedela nič po francúzsky, oni nevedeli nič po anglicky. Bola to výzva, ktorá ma naučila kreativite – používala som obrázky, videá, pesničky, nahraté dialógy, hračky a rôzne predmety, presne ako neskôr v Helen Doron English.

Náhoda? Nemyslím…

Môj manžel mi “náhodou” jedného dňa doniesol domov CD s Helen Doron English programom pre deti od troch do piatich rokov. Začala som ho púšťať svojmu synovi a po mesiaci som ho počula, ako si pri hre vyspevuje a pozitívne reaguje. Snažila som sa o Helen Doron English zistiť viac, avšak v tej dobe bol internet ešte len v plienkach.

Rozhodnutie, ktoré (nielen mne) zmenilo život

V roku 2007 som si  kúpila licenciu na celú oblasť Liptova a po úspešnom absolvovaní intenzívneho tréningu v Bratislave som otvorila prvé štyri skupinky v Ružomberku a päť v Liptovskom Mikuláši. Od začiatku ma táto práca chytila za srdce a vedela som, že pokiaľ nebudem musieť, nikdy sa jej nevzdám! Intenzívny tréning v Bratislave ma naučil, ako učiť malé deti, ktoré majú úplne iné potreby a zloženie mozgu ako dospelí. Otvoril mi nové obzory a inšpiroval ma množstvom nápadov. Mojou srdcovkou sa stali tí najmenší – deti od piatich mesiacov do dvoch rokov. Tieto deti som si absolútne zamilovala. Prvú skupinku s bábätkami sme otvorili v Liptovskom Mikuláši a chodila som ich učiť z Ružomberka vlakom. Pár z týchto detí sú ešte stále u nás v Helen Doron English, aj keď už úspešne absolvovali medzinárodné skúšky Cambridge.

Kolegyne nad zlato

Nikdy nezabudnem na moje prvé lektorky Mirku, Evku a Martu, s ktorými sme úspešne rozbehli Helen Doron English vyučovacie centrá v oboch mestách. Od tej doby som vyškolila 17 lektoriek, z ktorých tri pracovali u mňa takmer desať rokov a tri vyše päť. V súčasnosti máme v oboch centrách dokopy okolo dvesto detí navštevujúcich naše kurzy a 50 detí v škôlkach.

Chyby ma posunuli vpred

V Helen Doron English som sa naučila viac ako v škole. Je to moja škola života a som za ňu vďačná. Každá chyba, ktorú som spravila, ma niečo naučila a posunula ma vpred. Moje deti, vďaka ktorým sa to celé začalo, sú už takmer dospelé a angličtina sa stala ich druhým materinským jazykom. Ja však stále pokračujem a predávam svoje nadšenie a lásku k tomuto jazyku ďalej.

Toto je naše spoločné víťazstvo

Organizujeme medzinárodné jazykové skúšky – Cambridge English a doteraz sa ich úspešne zúčastnilo viac ako 35 našich študentov. Založili sme tradíciu Helen Doron English koncertov, ktorá sa prerušila len počas pandémie. Naučili sme sa kvalitne a plnohodnotne vyučovať aj online a tento rok s novým tímom ľudí pokračujeme v upevňovaní pozície Helen Doron English na Liptove.

Soňa Bednárová