Anglický jazyk sa dá učiť aj hravo a najmä tak, aby deti skutočne bavil 

Príbeh o tom, ako vzniklo vôbec prvé centrum Helen Doron na Slovensku

Až 50 miest, 200 aktívnych lektoriek a lektorov a vyše 7 000 absolventov – to je bilancia 18. roku pôsobenia našej jedinečnej metódy Helen Doron English na Slovensku. Ako zakladateľka prvej slovenskej franšízy verím v neustále inovácie a snažím sa prinášať nové vylepšenia, ktoré uľahčujú výučbu angličtiny a pripravujú študentov nielen na úspešné skladanie skúšok, ale aj na ďalšie perspektívne štúdium, napríklad aj v zahraničí. Prečo som sa vlastne rozhodla založiť prvé centrum Helen Doron English práve na Slovensku? To sa dozviete v mojom osobnom príbehu. So let’s go!

 Veľké dobrodružstvo

Všetko začalo zdanlivo obyčajným inzerátom, ktorý hľadal lektorku na vyučovanie angličtiny pre deti. Škola mala názov Helen Doron English a nachádzala sa v mestečku menom Győr. V tej dobe sme ako mladý pár s mojím manželom Jánosom hľadali nový domov a plánovali spoločný život – ja som totiž pochádzala zo Slovenska, on z Maďarska.

Po absolvovaní pracovného pohovoru prišla dobrá správa: bola som prijatá! Ako novoprijatá lektorka som sa najprv musela zúčastniť povinného školenia Helen Doron English pre učiteľov, čo sa pre mňa stalo absolútnou „groundbreaking experience“. S veľkým nadšením som sa pustila do práce a začala aplikovať naučené metodiky Helen Doron English v mojich nových skupinách. Neuveriteľne ma vnútorne naplňovalo a bavilo sledovať, aké veľké pokroky sú žiaci schopní dosiahnuť za tak krátky čas.

Už na školení som zistila, že na Slovensku zatiaľ tento systém výučby neexistuje. Otvorilo sa nám úplne nové okno príležitostí: predstaviť túto skvelú a pokrokovú formu učenia anglického jazyka aj slovenským deťom. Nebolo to ľahké rozhodnutie, najmä pre môjho manžela. Pre neho to znamenalo presťahovať sa do cudzieho štátu a začať si osvojovať nový jazyk. Boli sme však mladí, odhodlaní a skočili sme do toho rovnými nohami.

Tajomstvo nášho úspechu? Fantastickí ľudia!

Počas štartu nášho projektu sme sa stretli s množstvom úžasných osobností z hlavnej centrály Helen Doron English. Ako prvý bol Uncle Ted. Pamätáte si ho? Bol to milý starký, ktorý opakoval slovíčka v kurzoch Jump With Joey. Stretnutie s ním bolo doslova ako z rozprávky! Sedeli sme na spoločnom obchodnom jednaní a ja som nemohla uveriť vlastným očiam. Je nutné povedať, že v súkromí bol ešte očarujúcejší – ihneď sme si ho zamilovali!

Najpamätnejšie stretnutie nás však ešte len čakalo. Na podpísanie franšízovej zmluvy sme leteli až na Malorku, kde nás okrem nezabudnuteľného osobného stretnutia so samotnou Helen Doron čakalo aj špeciálne biznis školenie, na ktorom sme sa zoznámili s ďalšími zakladateľmi z Talianska či Nemecka. Boli to inšpiratívne rozhovory a vzťahy, ktoré nás motivovali a tvarovali pri budovaní nášho prvého vyučovacieho centra v Bratislave.

To svoje brány oficiálne otvorilo v septembri roku 2005 v Ružinove a presne o rok neskôr i v Dúbravke. Prijali sme našich prvých lektorov a s nadšením sme sledovali, ako šikovne a efektívne sa deti učia po anglicky. Ich napredovanie bolo naším najväčším hnacím motorom. A tak je to doteraz…

Hravá angličtina (takmer) v každom meste

Dobré veci sa šíria rýchlo… Postupne nás začalo oslovovať čoraz viac záujemcov, ktorí by sa radi pridali do systému Helen Doron English ako obchodní partneri. Začali vznikať nové vyučovacie centrá aj mimo hlavného mesta.

A ako nás našli? Neexistuje lepšia reklama ako tá, ktorú medzi sebou šíria spokojní klienti… Často to boli rodičia malých detí, ktorí hľadali účinný a spoľahlivý spôsob, ako učiť svoje ratolesti anglický jazyk. Popritom si však uvedomovali aj obchodnú príležitosť, ktorú prinášal potenciál vlastniť súkromnú jazykovú školu.

Pri výbere partnerov je pre nás vždy dôležité, aby sme mali podobnú hodnotovú orientáciu – na prvom mieste sú totiž vždy deti a široký edukačný záber, ktorý im môžeme poskytnúť. V neposlednom rade si zakladáme aj na pedagogickom nadšení, neustálom sebavzdelávaní a záujme o pokrokové formy výučby.

Pre žiarivú budúcnosť detí

Sme vďační, že sa nám podarilo postupne vytvoriť partnerské centrá už vo vyše 50 mestách po celom Slovensku, kde sa metodikou Helen Doron English učia dennodenne stovky študentov. Každé centrum je unikátne a ponúka len to najlepšie v oblasti vzdelávania anglického jazyka pre deti a mládež v meste a blízkom okolí.

Na našej práci milujeme hlavne to, že dokážeme priamo ovplyvňovať budúcu generáciu v jej pozitívnom rozvoji, otvárať jej nové horizonty a podporovať na individuálnej ceste životom.

Za našou prácou sa skrýva niečo oveľa viac – vášeň k anglickému jazyku a pedagogike, ktorá na prvé miesto stavia deti a ich prirodzenú túžbu po poznaní. A to všetko zábavne, s radosťou a dobrou náladou.

Neuveriteľné 18. výročie nášho pôsobenia je dôkazom toho, že o metodiku Helen Doron English je na Slovensku dlhodobý záujem. Veríme, že nás ešte čaká veľa prevratných inovácií a nových mét, vďaka ktorým podporíme deti a mládež pri dosahovaní ich najvyššieho potenciálu.

Týmto sa chceme poďakovať rodičom, ktorí nám počas minulých rokov zverili svoje deti, našim obchodným partnerom a lektorkám, pre ktorých je vyučovanie angličtiny viac než len prácou – je ich poslaním.

 

Mgr. Katalin Deák a Janos Szollosi 

Helen Doron English National Franchisor for Slovakia