Nové slová a frázy

Do anglického jazyka sú neustále zavádzané nové slová, ktoré sa nakoniec pridajú do slovníkov a stanú sa súčasťou našej každodennej slovnej zásoby.

Všetky významnejšie anglické slovníky nedávno pridali špeciálne aktualizácie súvisiace s koronavírusom, ktoré nám poskytujú zbežný pohľad na to, ako sa jazyk môže rýchlo meniť s ohľadom na neplánované sociálne, lekárske a ekonomické zmeny.

V nasledujúcej tabuľke sú ešte nejaké slová navyše okrem všetkých ostatných zaujímavých nových slov, ktoré tu uvádzame.

Vďaka slovníku Oxford English Dictionary za všetky tieto skvelé, nové definície.

To zoom (zoomovať) – Komunikovať s (osobou alebo skupinou ľudí) cez internet, zvyčajne videorozhovorom, pomocou aplikácie Zoom. Dad Joke (suchý vtip) – Neoriginálny alebo nie vtipný vtip, ktorý zvyčajne rozprávajú muži v strednom alebo staršom veku.
Physical (social) distancing (sociálny odstup) – Udržiavanie určitého fyzického odstupu od osôb alebo obmedzenie fyzického kontaktu s inými ľuďmi. Binge-watch – Sledovanie niekoľkých epizód televízneho seriálu za sebou.
Staycation – Dovolenka strávená doma alebo v oblasti domova. Chillax – Upokojiť sa a relaxovať.
Sheltering in Place (úkryt na mieste) – Udržiavať bezpečný alebo primeraný odstup od ostatných ľudí, najmä za účelom spomalenia šírenia nákazlivej choroby alebo ochorenia. Selfie – Fotografia samého seba, ktorú človek odfotil pomocou smartfónu alebo webovej kamery a zdieľal prostredníctvom sociálnych médií.
Frenemy (NE-priateľ) – Osoba, s ktorou sa človek priatelí napriek zásadnej nechuti alebo rivalite. Escape Room (úniková hra) – Miestnosť, v ktorej sú ľudia zamknutí, aby si zahrali hru, ktorá vyžaduje, aby v obmedzenom čase vyriešili sériu hádaniek, zvyčajne za účelom nájdenia kľúča na odomknutie miestnosti.