Jedlo pre mozog

Podvýživa sa často spája s nízkou sociálno-ekonomickou životnou úrovňou najmä v rozvojových krajinách, aj keď – hoci sa to nezdá – v rozvinutých štátoch, akým je napríklad Slovensko, je množstvo detí s nedostatočným stravovaním. Problémom nie je nedostatok jedla, ale jeho kvalita. Potraviny sú priveľmi bohaté na cukor, soľ a nezdravé tuky. A práve správne stravovanie bohaté na živiny je pre deti tým pravým jedlom pre mozog.

Štúdia z roku 2011 zistila, že tie batoľatá, ktoré jedli stravu bohatú na živiny, plnú ovocia a zeleniny, majú vyššie IQ ako batoľatá, ktoré jedli spracovávané jedlá plné tuku a cukru. Skonzumované potraviny tak mali dramatický dlhodobý efekt na funkciu ich mozgu. Výživa hrá dôležitú úlohu vo vývoji mozgu od narodenia až po dospievanie. I keď mozog rastie najrýchlejšie v prvých rokoch života, pokračuje vo vývine aj počas dospievania. Strava s bohatou výživou je preto dôležitá – zabezpečuje primeraný vývin mozgu.

Začnite pred narodením

Matky, ktoré sa starajú o svoje stravovanie, telesnú kondíciu a blaho počas tehotenstva, dávajú svojmu nenarodenému dieťatku náskok do života. Dojčiace matky, ktoré jedia výživnú stravu, prenášajú živiny na svoje deti, zlepšujúc ich poznávacie schopnosti a celkové zdravie. Výskumy ukazujú, že deti, ktoré sú dojčené aspoň šesť mesiacov, mávajú vyššie IQ ako deti, ktoré vyrastali na umelom mlieku. Akonáhle začnete prikrmovať tuhými potravinami, väčšia konzumácia ovocia a zeleniny sa u detí spája s vyšším IQ a lepšou pamäťou už pri veku 4 rokov. V školskom veku sa vitamínové a minerálne nedostatky, ako aj zvýšený cholesterol, prejavujú zníženou inteligenciou a slabšou akademickou výkonnosťou.

Čo by malo vaše dieťa jesť?

  • Zamerajte sa na ovocie a zeleninu. Servírujte mu čo najviac porcií denne, optimálnych je 5. Zaplňte polovicu taniera dieťaťa zeleninou a ovocie mu dávajte ako desiatu namiesto cukríkov alebo keksov. Stravovanie vášho dieťaťa by malo byť ako farebná dúha – čím viac farieb potravín mu dáte, tým lepšie, pretože každá farba jedla predstavuje širokú škálu vitamínov, minerálov a živín.
  • Jedzte celá rodina jedlá bohaté na antioxidanty. Antioxidanty predchádzajú starnutiu buniek. Nutrične vyvážená strava poskytuje mozgu antioxidačnú podporu. Keďže mozog využíva väčšinu kyslíka a vytvára najviac energie zo všetkých častí tela, je veľmi náchylný na oxidačný stres. Zdravá strava bohatá na antioxidanty je tak pre mozog výnimočne prospešná. Existujú štúdie, ktoré ukazujú, že vyššia konzumácia rastlinnej stravy súvisí s vyšším IQ.
  • Nie každý tuk je zlý. Omega-3 mastné kyseliny sú zdravé tuky, ktoré nájdeme v mnohých orechoch, semienkach a zelenine. Sú dôležité pre zdravý rozvoj kognitívnych funkcií, aj pamäte. Omega-3 sú teda pre naše zdravie nevyhnutné.
  • Povedzte nie cukru. Jedenie nadmerného množstva rafinovaného cukru vedie k inzulínovej rezistencii, ktorá má za príčinu zničené mozgové bunky, diabetes 2. typu nevynímajúc. Mozog totiž na svoje fungovanie vyžaduje vysoké množstvá glukózy, pričom stráca živiny, ak telo nevie inzulín dostatočne využiť. Je preto potrebné jesť viac komplexných uhľohydrátov, ako sú celozrnné potraviny, zelenina, strukoviny a ovocie, ktoré môžu pomôcť vyrovnať hladinu cukru v krvi pre zdravšie fungovanie a vývin mozgu.

 Dobré stravovanie = základ pre učenie

Deti potrebujú všetok stavebný materiál pre dobrú výživu: proteíny, uhľohydráty aj tuky. Pomáhať im, aby si vybrali tie zdravšie jedlá, je dôležitou súčasťou výchovy k zdraviu. Jednoduché uhľohydráty a rafinované potraviny spôsobujú výkyvy cukru a nedostatok pozornosti a sústredenia. Zdravé potraviny poháňajú mozog a dovoľujú dieťaťu byť viac pozorným a schopným užiť si učenie, rovnako ako sa to deje na kurzoch hravej angličtiny pre deti Helen Doron.

Zábavné, živé a stimulujúce emocionálne, fyzické, kreatívne aj intelektuálne schopnosti detí – práve taká je jazyková škola Helen Doron. Počas rôznych pestrých a zábavných hier sa deti naučia komunikovať v anglickom jazyku prirodzene a bez stresu. Vďaka prepracovanej metodológii sú aj kreatívnejšie a sebavedomejšie. Vyskúšajte angličtinu pre deti Helen Doron, s ktorou rozprávajú po anglicky už viac ako 2 milióny detí po celom svete.

Prečítajte si viac našich blogov, ktoré pomôžu rodičom položiť tie najlepšie základy pre učenie ich dieťatka. Tieto blogy vyzdvihujú každodenné činnosti, ktoré by ste mali robiť so svojím dieťaťom – od vymaľovávania, cez hudbu, zdravé tipy na stravu a dokonca pozitívne ovplyvňovanie. Sú to len jednoduché tipy, no dokážu veľa! Nájdite si ponuku našich kurzov na https://helendoron.sk/ukazkova-hodina-zadarmo alebo si pozrite naše FB konto.