Lekcie od komiksových superhrdinov

Vedeli ste, že 7 z 25 najvýnosnejších filmov v histórii vzniklo na základe komiksov? Fascinácia fiktívnymi hrdinami so superschopnosťami, zdá sa, neklesá – priam naopak. Avšak aj od kreslených postavičiek sa môžu naše deti veľa naučiť, nezatracujte ich preto.

Nie je to veru žiadny nový fenomén: bájne postavy sú tu s nami už stáročia. Stačí si spomenúť na grécku mytológiu. Zeus, Héra či Poseidón ponúkajú mnoho paralel so Supermanom, Wonder Woman alebo Poison Ivy. Ľahko odhalíme niekoľko zreteľných spoločných prvkov a uvedomíme si, že terajšia plejáda superhrdinov sprostredkúva lekcie podobné ponaučeniam z príbehov starodávnych antických božstiev.

Hrdinovia sa nerodia, ale rastú

Bežne registrujeme ľudí, ktorí sa narodili do zdravého rodinného zázemia a mali k dispozícii materiálny dostatok, ale premrhali svoj potenciál. Protikladom sú tí, ktorí prišli do veľkej núdze, ba dokonca dospievali bez podpory od rodičov, ale stali sa lekármi, učiteľmi a podobnými osobnosťami reálneho sveta. Komiksy zdôrazňujú, že nezáleží na tom, do akého sveta sme vstúpili, ale kto sa z nás napokon stane. Môžeme porobiť kopu zlých rozhodnutí a zmeniť sa na oplana, alebo vyrásť na hrdinu príbehu.

Nechajte minulosť, aby formovala vašu budúcnosť

V živote každého z nás majú zážitky priamy dopad na to, akí sme a kam smerujeme. Všetci si to s pribúdajúcim vekom čoraz výraznejšie uvedomujeme. Komiksové príbehy to odrážajú. Bruce Wayne sa stal Batmanom, aby nastoľoval spravodlivosť na počesť svojich zavraždených rodičov. Spomenutý Superman chráni Zem pred deštrukciou po tom, ako nemohol odvrátiť zánik rodného Kryptonu. Nechať svoju minulosť vplývať na budúcnosť je zjednocujúcou témou pre takmer všetkých superhrdinov.

Je v poriadku byť nevšedný

Komu sa aspoň v jednej fáze života nestalo, že sa cítil úplne odťažito? Azda najčastejšie sa nám to pritrafí v detstve. Superhrdinovia typu X-Mena poskytujú príklad, že odlišnosť nemusí byť na škodu. Naopak, môže viesť k prevratným pozitívam.

Prekážky sú tu na prekonávanie

Všetci bežne čelíme ťažkostiam, ktoré nás buď stopnú na vytýčenej ceste, alebo podnietia snažiť sa ešte viac. Superhrdinovia zas a znova pripomínajú, že môžeme zdolať akúkoľvek komplikáciu. Billy Batson a Dick Grayson boli obaja siroty, ktoré mohli zanevrieť na svet, ale namiesto toho z nich vyrástli hrdinovia. Ak sa oni mohli zmeniť na skvostných jedincov, niet zábran ani pre nás, znie posolstvo.

A práve rovnaké pozitívne posolstvá prinášajú aj interaktívne lekcie angličtiny Helen Doron, na ktorých deti zažívajú nevšedné zážitky. Od prvej ukážkovej hodiny sú si rodičia vedomí rozdielov medzi klasickými kurzami angličtiny a Helen Doron English. Veľa pohybu, spievania, kreatívnej tvorby, zábavy – a to všetko v anglickom jazyku, k tomu priateľské prostredie aj pozitívna spätná väzba formujú z detí mladých hrdinov, z ktorých vyrastú šikovní a empatickí dospelí, ktorí sa nedajú len tak hocičím odradiť.

Podstatné je to totiž dať deťom pozitívny príklad, zaujať ich a objaviť v deťoch ten najvyšší potenciál, ktorý im ukáže, že hrdinovia zdolávajúci prekážky sa nerodia, ale rastú. A to sú základné lekcie od komiksových superhrdinov, ktoré platia stále. Preto nie je nikdy neskoro začať s príťažlivou, hravou a overenou formou učenia, ak chcete dieťaťu dopriať vyššiu úroveň logického myslenia, šancu na lepšiu budúcnosť a dostatok sebavedomia. Príďte sa o tom osobne presvedčiť na ukážkovú hodinu zadarmo – prihláste sa už teraz.