5 tipov pre vás a vaše deti, ako stráviť super leto

Kukučke sa akosi nechce z hodín, keď sa vaše ratolesti nudia a vy hľadáte nové a nové spôsoby, ako ich v lete zabaviť. Cez prázdniny je toho času, ktorý je potrebné deťom vyplniť rôznymi aktivitami, naozaj veľa. Je to obdobie na oddych a rozptýlenie. No zároveň je to aj príležitosť stimulovať vašich potomkov a stavať na vedomostiach, ktoré nazbierali počas školského roka. V ideálnom prípade dokonca vniesť do ich sveta výzvy, ktoré skombinujú šantenie so vzdelávacími prvkami. Prinášame vám pár tipov, ako vyplniť ich čas zaujímavo a súčasne zmysluplne:

Či ste v aute alebo doma, v podstate kdekoľvek a kedykoľvek, a to nielen počas letného voľna – naše návody na užitočné radovánky pre vášho drobca sú naporúdzi. Ponúkame vám päť z množstva odporúčaní, ako si vaše deti môžu nenásilne precvičiť angličtinu aj v lete. Veď tento cudzí jazyk sa im isto zíde aj v budúcnosti. Súbor zostavili pedagogickí a lingvistickí experti jazykovej školy Helen Doron:

1/ Zaspievajte si. Ak ste ešte neobjavili Helen Doron Song Club, zoznámte sa s ním. Najmä mladšie deti sa nevedia nabažiť vlastného nôtenia pesničiek z tejto kolekcie. Melódie sú chytľavé, texty jednoduché, videá nápadité.

Navyše – spievanie je skvelou cestou osvojiť si jazyk prirodzenou formou. Deti sa nemusia prvoplánovo koncentrovať na gramatiku či syntax, a predsa sa učia po anglicky! S každou ďalšou skladbou si rozširujú slovnú zásobu a význam textov si overujú pomocou sprievodných výjavov.

Na veršovankách je pritom toho ešte viac, ako si napospol myslíme. Rozvíjajú totiž správnu intonáciu (používanie tónov pri hovorení) a podporujú znalosť fonologickej štruktúry (systematizovanie najmenších jednotiek reči). Vo veku troch rokoch nie všetky deti chápu, že slová sa skladajú z jednotlivých drobných prvkov. Čím častejšie dieťa počúva rýmovačky, tým intenzívnejšie si osvojuje tvorenie a zoraďovanie zvukov. A o to rýchlejšie potom napreduje s čítaním.

2 / Čítanie podporuje sebaistotu a motiváciu. Predstavte si dieťa, ktoré sa učí čítať. Krok za krokom a vlastným tempom. Presne na to slúži metóda Helen Doron Read pre deti vo veku 5-9 rokov. Interaktívne postavičky udržiavajú pozornosť a malí čitatelia si užívajú príbehy. Deti počujú správnu výslovnosť, vidia korektné hláskovanie a môžu si dokola opakovať výrazy podľa potreby a ľubovôle. Niet ľahšieho spôsobu, ako sa naučiť nové slovíčka, čo podporuje ich sebaistotu a motiváciu. Program je rozložený do ôsmich úrovní so štyrmi rozprávkami pre každú. Prvé tri knihy zo všetkých skupín sú sprevádzané podporným hovoreným textom, štvrtá vždy umožňuje precvičiť si samostatné čítanie s využitím čerstvo naučených slov. Navyše, nahrávacie zariadenie poskytuje deťom možnosť zaznamenať si svoje čítanie a následne si ho kontrolne pustiť.

3 / Nonstop rádio. Nalaďte sa na veľkú zábavu pri počúvaní rozhlasovej stanice Helen Doron pre tínedžerov. Odkedy Beatles „prekonali hranicu zvuku“, je hudba celosvetovým zjednocujúcim fenoménom. Bez ohľadu na to, kde žijete, najvychytenejší speváci či skupiny búrajú svojou produkciou bariéry a stierajú kultúrne odlišnosti. Helen Doron Teen Radio hrá obľúbenú populárnu muzičku, ktorú táto veková skupina miluje. Pesničky sú prekladané reláciami so širokým záberom – spravodajské zaujímavosti, pikantérie o celebritách, športové dianie… Čo môže byť príťažlivejšie pre tínedžerov, ktorí sa učia po anglicky a sú odhodlaní rozširovať svoje horizonty? Čím viac počúvajú, tým lepšie rozumejú hovorenému slovu v tomto jazyku. Stačí si stiahnuť aplikáciu, ktorá sa dá počúvať kdekoľvek, aj na kúpalisku!

4 / Hra namiesto memorovania. Pamätáte si papagájovanie, keď ste sa učili hláskovať, až kým ste sa dané slovo konečne nabifľovali? Nudaaa… To taký Kangi Club pomáha deťom zvládať angličtinu hravo – stačí, keď sa pridajú k špásom Paula, Millie, Joeyho a ďalších obľúbených postavičiek. Každá interakcia s nimi prináša vašim špuntom príležitosť oprášiť si, aj rozšíriť slovnú zásobu. Vnímajú korektnú výslovnosť a priraďujú si počuté k zodpovedajúcim obrázkom. A vôbec to nevyzerá ako domáca úloha. Je to zábava! Vedeli ste, že angličtina pre deti Helen Doron – pochopiteľne, nie náhodou – ponúka v rámci spektra letných denných táborov aj kurz Holiday Jump with Joey?

5 / Zábava s Flupem. Ak je v hre Joey, ako by mohol chýbať Flupe? Aj tejto postavičke je venovaný letný denný tábor Helen Doron. Ak stále uvažujete, kam s deťmi počas leta, prihláste ich do denných táborov Helen Doron: vás odbremenia od starostí a vášho drobca nadchne príjemne strávený čas s kamarátmi. Pri hrách a množstve zážitkov si sotva uvedomia ich sprievodný edukačný rozmer.

Ako pri každom jazyku, aj tu je správna výslovnosť kľúčom ku komunikácii. V angličtine sa veľa výrazov vyslovuje inak, ako sa píše. Zábava v Flupem však jednoducho a hravo predstaví angličtinu deťom. Jazyková škola pre deti Helen Doron vyvinula aplikáciu, vďaka ktorej deti počujú správnu výslovnosť, súbežne vidia, ako sa jednotlivé slová píšu, a k tomu ešte aj registrujú prislúchajúce obrázky, čo im pomôže lepšie si všetko uložiť do pamäti. Už neposedníci vo veku 2-5 rokov sa s Fun with Flupe ľahučko naučia svoje prvé anglické slovíčka. Ak ste si aj s vaším potomkom už užili aplikáciu a premýšľate, ako ešte vašich neposedkov zabaviť, môžete sa o Flupem a jeho kamarátoch dozvedieť ešte viac a sledovať ich ďalšie dobrodružstvá.

Prajeme vám krásne prežité leto plné nových inšpirácií a zážitkov!