Čo robiť, keď vaše dieťa nechce čítať?

Ako rodičia ste už pri svojich deťoch pravdepodobne čelili tomuto problému. Ako teda motivovať dieťa k čítaniu, keď ho to ale vôbec nezaujíma? A načo ho vôbec motivovať? Pretože to, aby deti čítali, je skutočne veľmi dôležité – čím viac čítajú, tým viac sa rozvíjajú ich schopnosti porozumieť. Porozumieť obsahu, textu aj jazyku. Existuje niekoľko možností, ako ich motivovať („prinútiť“) čítať bez nejakého trestu. Tu je niekoľko tipov, ako „nečitateľa“ motivovať k čítaniu kníh častejšie:

Čítajte si spolu

Ak vaše dieťa vidí, že nie je v rodine jediné, kto číta, potom je väčšia šanca, že zdvihne knižku k očiam. Kľudne si zorganizujte každý večer rodinné čítanie, počas ktorého musia cez stanovenú dobu všetci v domácnosti čítať. A potom si o tom porozprávať! Ak vaše dieťa spozoruje, že jeho rodičia čítajú s radosťou, nebude považovať čítanie ako niečo, čo musí robiť.

 Čítanie v posteli

Vytvoriť zvyk u detí nie je až také komplikované, ako by sa mohlo zdať. Zvykli si na to, kedy je čas umyť sa, vedia, že si musia vyčistiť zuby predtým, ako sa dostanú do postele. Čítanie v posteli by sa mohlo pre ne stať ďalším zvykom. Väčšina detí z rôznych dôvodov nenávidí ísť do postele. Pravdepodobne si myslia, že akonáhle sa dostanú do postele, tak začne nejaká veľká zábava, ktorá by im počas spánku ušla. Skúste to využiť a navrhnite vášmu dieťaťu, aby si čítalo každý večer v posteli pred spaním 15 minút niečo skutočne zábavné. Týmto spôsobom vlastne každý vyhrá. Po 15 minútach totiž väčšinou každé dieťa zaspí.

 Nájdite knihy, ktoré ich zaujmú

Hlavným dôvodom, prečo dieťa nechce čítať, je, že ich príbeh alebo kniha veľmi nezaujme. Myslite na ich záľuby a skúste spoločne vybrať knihy, ktoré nebudú chcieť odložiť. Ak ich zaujímajú superhrdinovia, nájdite im komiksy. Ak ich zaujíma nejaký šport, navštívte miestnu knižnicu a pozrite sa na niektoré športové knihy, ktoré sú na úrovni ich čítacích schopností. Zaujímajú sa o zvieratá? Siahnite po knihách, ktoré obsahujú tieto rozkošné stvorenia.

Jednou z vecí, ktorú je potrebné mať neustále na pamäti, je to, že by ste mali urobiť čítanie zábavným pre nich. Neprezentujte im čítanie ako niečo, čo musia robiť hoci nechcú alebo dokonca za trest, lebo to tak budú aj vnímať. Stačí len nájsť spolu knihy, ktoré nebudú chcieť odložiť a čoskoro vás budú žiadať o viac času na čítanie predtým, ako zaspia každú noc.

Čítanie je jednou zo základných zručností, no okrem toho má celý rad výhod – rozvíja fantáziu aj kreativitu, zlepšuje pamäť, zvyšuje schopnosť sústrediť sa, je najlepším zdrojom relaxu a navyše obohacuje a rozširuje slovnú zásobu. A predstavte si, keď sa to deje po anglicky!

Ak by ste chceli, aby vaše dieťa zažívalo zábavu aj pri učení, neváhajte ho prihlásiť na kurzy angličtiny pre deti Helen Doron. Kurzy Helen Doron využívajú jedinečné štýly učenia cez hru, pohyb, hudbu a množstvo zábavy, aby maximalizovali prirodzenú lásku detí k učeniu a schopnosť nasávať nové vedomosti aj cudzie jazyky. Vyučovacie hodiny sú zábavné a živé a stimulujú emocionálne, fyzické, kreatívne aj intelektuálne schopnosti detí. Prihláste sa spolu na ukážkovú hodinu zadarmo alebo tiež na zábavné letné kurzy!