Palica ako nekonečný zdroj zábavy

Jedným zo spôsobov, ako nás obchodníci lákajú na kúpu hračiek, sú čarovné slovíčka ako ´stimuluje vývoj kognitívnych funkcií´ či ´povzbudzuje kreatívne myslenie´ a podobne. No a ktorý rodič by nechcel dať svojmu dieťaťu tú najlepšiu hračku, ktorú potrebuje pre svoj rast a vývoj? Poradíme vám, ako sa nedať nalákať a vybrať dieťaťu tú správnu hračku!

Ako sme už spomínali v našich predošlých blogoch, pre dieťa je skôr prínosom menej hračiek ako viac. Rozvíja sa tak jeho tvorivosť, kreativita aj fantázia. Môže navštevovať zábavné krúžky, ktoré jeho zručnosti len rozvinú. Nebude tak závislé na hračkách a vonkajších odmenách. Dôležité však je pozitívne ho motivovať. „Ak vášmu drobcovi zvýrazňujete pri jeho aktivitách len samé nedostatky, môže čoskoro stratiť záujem vyskúšať ich znova. Dokonca z nich môže začať mať strach. Radšej to nebude robiť, ak to má zase pokaziť. A tak si do svojho života odnesie neustálu nespokojnosť so svojim výkonom, ktorú časom prenesie nielen na seba, ale aj na druhých,“ upozorňuje psychologička Silvia Langermann.

Rozvíjanie vnútornej motivácie prispieva ku zdravej sebaúcte a aktivite. Dieťa samo dokáže vnímať, či je so svojou prácou spokojné alebo nie. Nie je teda závislé na ocenení druhých, nemusí robiť niečo len preto, aby sa zapáčilo mamičke či ocinovi a tí mu za to dajú hračku. Nestráca motiváciu skúšať niečo zas a znova a hlavne sa zlepšovať. Úspechy predsa robia všetkých šťastnejšími!

Najlepšie je ho prihlásiť na také kurzy, ktoré sú zábavné, živé a stimulujú emocionálne, fyzické, kreatívne aj intelektuálne schopnosti detí. Práve taká je jazyková škola Helen Doron, ktorá zapája všetky zmysly dieťaťa a ono sa popritom naučí aj po anglicky. Počas rôznych pestrých a zábavných hier hľadajú deti svoje vlastné riešenia, naučia sa spolupracovať a komunikovať s inými deťmi. Pri učení zapájajú svoju fantáziu a kreativitu. A pozitívnou motiváciou sa u detí zvyšuje aj ich sebadôvera. Vďaka prepracovanému systému sú kreatívnejšie,  sebavedomejšie a rozprávajú po anglicky už viac ako 2 milióny detí po celom svete.

Ak už hračky, tak aké?

Vedeli ste, že trh s hračkami zaznamenal v minulom roku najväčší rast od roku 1999? Veď len TOP 3 najväčších výrobcov hračiek, medzi ktoré patrí Mattel, Lego a Hasbro, malo spolu obrat viac ako 14,5 miliárd dolárov! Ktoré dievčatko by netúžilo mať doma Barbie, chlapec Transformera a spolu si skladať populárne lego? Ak už chceme dieťa obdarovať, mali by sme nad hračkou pouvažovať a nedať sa strnúť reklamou. Psychologička S. Langermann odporúča vyberať také hračky, ktoré spĺňajú tieto 3 základné faktory:

  • budovanie sociálnych väzieb – napríklad dom pre bábiky, ktorý umožňuje hrať sa viacerým deťom spolu;
  • všestrannosť – napr. lego kocky, z ktorých je možné postaviť skutočne čokoľvek;
  • trvanlivosť – napr. drevené hračky či nádoby, skrátka hračky, ktoré môže dieťa využívať veľa rokov.

Deti sa dokonca nemusia ani stále hrať – je zdravé, ak ich necháme nudiť sa. Nuda totiž kŕmi fantáziu a predstavivosť a prináša nápady a kreativitu ako sa nenudiť. Barbie lekárka totiž môže byť len lekárka, no taká palica je zdrojom nekonečnej zábavy – môže to byť meč, čarovnícka palička, rybársky prút, vareška, šabľa, dá sa ňou kresliť v piesku, miešať voda v mláke, opekať špekačky a množstvo ďalších úžasných vecí. Obyčajná palica rozhodne rozvíja detskú kreativitu, predstavivosť a fantáziu, možno aj práve preto je podľa amerického Múzea hračiek v New Yorku najstaršou hračkou na svete. A čo je najlepšie? Paličky sú zadarmo, všade okolo nás a vyzývajú deti hrať sa von, v prírode! A ak aj nie je najstaršou hračkou, rozhodne je tou najvšestrannejšou.

Rada pre všetkých rodičov

Naučte sa svojim deťom povedať nie a neplňte si cez nich ani svoje vlastné detské túžby. Deti sa totiž učia predovšetkým od nás, rodičov a to skúsenosťami, ktoré zažívajú a z prostredia, v ktorom sa nachádzajú. Pošlite ich na zábavné krúžky medzi kamarátov, kde sa naučia spolupracovať, chodievajte spolu čo najviac von. Hrajte sa s nimi, kreslite, spievajte si alebo sa len spolu rozprávajte. To je ten najlepší spôsob, ako stimulovať a podporovať naše deti. Dopriať im to najlepšie, čo môžu mať – milujúcich rodičov, ktorí tu sú pre len ne.

Aj vaše detičky môžu navštevovať tvorivé kurzy Helen Doron – práve teraz ich môžete prihlásiť na poldenný, denný alebo pobytový letný tábor. Sledujte náš blog alebo FB profil, ak sa chcete dozvedieť viac o tom, ako vybrať ten správny tábor pre dieťa.