6 spôsobov, ako zlepšiť rozvoj mozgu vášho dieťatka

Vaše malé dieťa sa učí rýchlosťou blesku – od narodenia do 3 rokov si vytvorí asi 700 nových nervových spojení každú sekundu! Môžete mu pomôcť dosiahnuť ich maximálny potenciál, aj keď vývoj je ovplyvnený mnohými činiteľmi, ako sú vzťahy dieťaťa, skúsenosti či prostredie. No najdôležitejším faktorom v posilňovaní inteligencie vášho drobca ste rozhodne vy!

Ľudský mozog sa začína vyvíjať veľmi skoro, už v prenatálnom období (len tri týždne po oplodnení), ale v mnohých ohľadoch ide o celoživotný proces. Je to preto, že tie isté spojenia, ktoré formujú mozog počas vývoja, sú tiež zodpovedné za ukladanie ďalších informácií, vrátane nových zručností či spomienok počas celého nášho života. Hlavný rozdiel medzi rozvojom mozgu u dieťaťa a dospelého je otázkou štádia vývoja: mozog je oveľa flexibilnejší v období skorého veku života (do sedem rokov veku dieťaťa) než neskôr v živote. Má to kladnú aj zápornú stránku. Z hľadiska pozitívneho to znamená, že detské mozgy sú otvorenejšie učeniu a obohacujúcim vplyvom. Z tej negatívnej stránky to tiež znamená, že mozgy malých detí sú citlivejšie na vývojové problémy, najmä ak vyrastajú v prostredí, ktoré sa o nich nezaujíma či ich nepodporuje.

Tu je 6 spôsobov, ktorými sa uistíte, že sa podieľate na zlepšovaní rozvoja mozgu vášho dieťatka:

Tip 1: VERTE SVOJIM INŠTINKTOM

Pre čerstvých rodičov môže byť ťažké vytriediť užitočné informácie od tých neužitočných, najmä pri ich záplave z rôznych smerov – či už z internetu, časopisov, blogov alebo dobre mienených rád od priateľov alebo príbuzných. Dobrou správou je, že to, čo cítite, že je správne, obyčajne pre vás a vaše bábätko správne skutočne je! Samozrejme, ak si chcete prečítať všetko, čo vás zaujíma a poradiť sa o tom s ostatnými, je to v poriadku, ale uistite sa, že počúvate svoj vlastný vnútorný hlas. Niekedy je najlepšou rodičovskou radou ´nasleduj svoje srdce a rob to, čo vyhovuje tvojej rodine´.

Tip 2: MAZNAJTE SA A BERTE SVOJE DIEŤA DO NÁRUČIA

Väčšina rodičov miluje túlenie sa k svojmu bábätku, ale môže sa vám zdať, že v určitom veku sa už sa deti toľko maznať nepotrebujú. Nie je to však tak! Objímanie je VEĽMI prospešné nielen pre deti, ale aj pre ľudí všeobecne. Mnoho vedeckých štúdií potvrdzuje, že maznanie sa s deťmi je nielen príjemné pre obe strany, ale môže mať za výsledok šťastnejšie, zdravšie, zvedavšie deti so zrelšími mozgami a vyšším intelektom!

Tip 3: SPIEVAJTE

Vaše dieťa nezaujíma, či viete alebo neviete zaspievať ´čisto´, dôležité je, že mu spievate. Môžete si vytvoriť vlastné texty a melódie alebo spievať pesničky vášho detstva či z rádia. Môžete spievať o tom, čo práve robíte, kam dnes pôjdete – hlavne spievajte! Zabavíte sa, dieťatku sa to bude páčiť a vy pomôžete mladému mozočku rozvíjať sa.

Tip 4: HÝBTE SA A HRAJTE

Hrajte, bláznite a hýbte sa so svojim dieťatkom! Pohybové činnosti podporujú rozvoj malého dieťaťa vo všetkých oblastiach, aj v sociálno-emocionálnych zručnostiach ako je sebavedomie a spolupráca. Nezabúdajte na tento typ stimulácie, pre malé deti je významný – mozog detí skrátka cvičenie a pohyb miluje!

Tip 5: POMÔŽTE SVOJMU DIEŤATKU NAUČIŤ SA INÝ JAZYK

Prekvapení? Nie je nič zložitejšie než učenie sa ďalšieho jazyka, no mozgy bábätiek sú predprogramované absorbovať ďalšie jazyky ku svojej materinskej reči. Aj keď dokonale neovládate napríklad anglický jazyk, deťom pomáha, keď im budete po anglicky hoci len spievať alebo spolu s ním počúvať anglické pesničky. Zoznamovanie s cudzím jazykom dôsledným a zábavným spôsobom, ako je to na kurzoch angličtiny pre deti Helen Doron, ich nastaví na celoživotné vzdelávanie a súčasne im poskytne korene a základy, ktoré potrebujú na zdokonalenie a rozvoj intelektu. Vyskúšajte ukážkovú hodinu zadarmo.

Tip 6: POZITÍVNE POSILŇOVANIE

Dostali ste sa k poslednému spôsobu, ako ovplyvniť rozvoj mozgu vášho bábätka… výborne! Vediete si dobre a vaše dieťatko tiež. Všetci hľadáme pochvalu a váš drobec nie je iný. Sústreďte sa na to, čo práve robí a pochváľte ho – vaše dieťatko v tom bude rado pokračovať. Toto pozitívne posilňovanie spätnej väzby je základom jeho rozvoja, ktorý mu pripraví pôdu na celý život. Pokračujte v dobre začatej práci!