Prečo by ste si mali s deťmi vyfarbovať maľovanky

Vráťte sa v mysli ku dňom, keď ste ležali na podlahe s maľovankou a škatuľkou pestrofarebných pasteliek. Na chvíľu ste to boli len vy a papier pred vami. Vybrali ste si farbu. Rozhodli ste sa, čo vyfarbíte ako prvé. A potom ste starostlivo vymaľovali časť, ktorú ste si vybrali. Hotovo. Pamätáte si ten pocit zadosťučinenia, keď ste utekali niekomu ukázať vaše nové umelecké dielo? Vyfarbovanie je však oveľa viac než len zábavná činnosť, ktorá podporuje vaše deti v ich kreativite – je to dôležitá súčasť ich vývoja. Prečo, vám povie Katalin Deák, metodologička jazykovej školy Helen Doron, v ktorej sa učia deti angličtinu zábavne – pesničkami, básničkami, aj cez maľovanie:

  1. Od oka k ruke

Keď deti začnú vyfarbovať, ich oči ťažko pracujú, aby mohli povedať rukám a prstom, kam smerovať. Vyfarbovanie je znamenitým spôsobom, ako zlepšiť koordináciu očí a rúk, čo môže veľmi ovplyvniť nielen vyfarbovanie, no do budúcnosti aj písanie. Vyfarbovanie jednou rukou, zatiaľ čo druhá ruka pridŕža papier, rozvíja tiež obojstrannú koordináciu.

  1. Posilňuje svalstvo

Motorické zručnosti sú o rozvíjaní svalov. Chce to úsilie držať ceruzku a vyfarbovať maľovanku. Počas vyfarbovania si deti precvičujú nielen úchop pri držaní ceruzky či farbičky, no zlepšujú si aj pevnosť ruky a učia sa regulovať množstvo sily potrebnej na vytvorenie tmavších alebo svetlejších odtieňov. Neposilňujú len ruku, ale i rameno. Je to výborná príprava na vysporiadanie sa s jemnými motorickými zručnosťami, akou je napríklad písanie.

  1. Trénuje mozog

Na prvý pohľad sa vyfarbovanie zdá ako relaxačná činnosť. Napriek tomu zdokonaľuje aj kognitívne zručnosti, ako myslenie, zaostrovanie a schopnosť sústrediť sa, ktoré mozog využíva na uskutočňovanie širokej škály ďalších aktivít. Počas vyfarbovania sa deti učia rozoznávať aj farby, línie a tvary. Práve rozpoznávanie tvarov je prvým krokom ku čítaniu a matematike.

  1. Rozhodnutia, rozhodnutia

Vyfarbovanie je dobrým spôsobom, ako naučiť deti plánovať dopredu. Môžu sa pozrieť na obrázok a rozhodnúť sa, kde začať, ktorú farbu použiť na ktorú časť a venovať pozornosť detailom. Ten pocit spokojnosti, keď majú stránku úplne vyfarbenú a dokončili úlohu, je veľmi motivujúci a povzbudí ich vymaľovať ďalšiu maľovanku – a ďalšiu a ďalšiu!

  1. Medzi riadkami

Vyfarbovanie maľovaniek pomáha deťom poznať hranice. Jednoducho povedané, neprekročiť línie. A to je tiež veľmi užitočné, keď sa učia písať. Popri vytváraní zmyslu pre štruktúru im to ponecháva aj dostatočný priestor na kreativitu. Dajte tú istú kresbu rôznym deťom a uvidíte, ako sa prejaví ich individuálna osobnosť – cez farbičky, ktoré si zvolili a konečnú podobu maľovanky, ktorú vytvoria.

  1. Čo znamená to slovo?

Maľovanky, ktoré obsahujú slovíčka, ponúkajú možnosť začať s vašimi deťmi rozhovor. Vezmime si napríklad jedno z najobľúbenejších zvierat na svete – psa. Opýtajte sa, či majú radi psíka. Čo sa im na psoch páči? Čo psy radi robia? Aké ďalšie zvieratká majú radi? Vedia vymenovať nejaké iné zvieratká, ktoré začínajú na písmeno “p”?

Skrátka vyfarbovanie nie je len zábava – je to aj začiatok konverzácie, ktoré učí deti o svete okolo nich a pomáha im pritom rozvíjať ďalšie dôležité zručnosti. Naučte sa viac o farbách s Helen Doron Song Club na YouTube.