Učia sa deti lepšie angličtinu individuálne či v skupine?

To, že pre naše deti je výhodné vedieť popri slovenskom jazyku aj angličtinu, je bez debaty. Ale je vhodnejšie, keď sa angličtinu učia individuálne alebo na to majú „spolubojovníkov“? Kedy sa ju naučia lepšie – na samostatných hodinách doma alebo navštevovaním lekcií? A ovplyvňuje učenie počet detí v skupine? Radí lingvistka a metodologička Helen Doron, ktorej metódou sa deti učia angličtinu už 30 rokov vo viac ako 35 krajinách sveta:

Samozrejme, vhodný typ učenia angličtiny pre vaše deti záleží na rôznych faktoroch. Najmä na tom, aké dieťa doma máte a na tom, aký rodič ste. Je vaše dieťa dôsledné a vie sa samé motivovať? Ste vy sami dostatočne dôslední? Vie samostatne pracovať, zdokonaľovať sa? Ak ste povedali áno, môžete sa pokúsiť učiť svoje dieťa samy doma alebo s lektorom. Existuje však jedna výhoda vyučovania v malých skupinkách nad tou individuálnou a tou je: MOTIVOVANOSŤ.

Deti totiž potrebujú byť motivované, aby sa naučili rozprávať novým jazykom. Ak sa učia doma s mamou, otcom, starými rodičmi, či lektorom a angličtina nie je ich rodnou rečou, tak budú mať problémy začať s nimi hovoriť po anglicky. Prípadne možno aj začnú, ale časom ich to omrzí a môžu sa z učenia začať vykrúcať, prípadne budú pri vyučovaní vymýšľať, diskutovať, riešiť všetko, len nie angličtinu.

Na kurzoch angličtiny pre deti Helen Doron máme nielen zaujímavé učebné materiály, ale angličtina je vyučovaná špeciálne vyškolenými  lektormi, ktorí využívajú pozitívnu spätnú väzbu, ako súčasť tejto špecifickej a unikátnej metodológie. Dieťa rozumie, že sa zúčastňuje hodiny a že je súčasťou skupinovej hry alebo aktivity, a musí používať angličtinu. Taktiež dynamika skupiny a vzrušenie na hodinách povzbudzuje dieťa v rozprávaní po anglicky. Cíti od svojich spolužiakov stimul a podporu rozprávať.

Tiež je tu vízia – štruktúra, ktorá robí jazykové učenie oveľa jednoduchším. Je len veľmi málo rodičov, ktorí dokážu spraviť to isté. Je chvályhodné, ak chce rodič učiť dieťa angličtinu, a áno, sú miesta, kde nemajú inú možnosť na učenie angličtiny ako rodičovskú individuálnu výučbu. V tomto prípade robia to najlepšie, čo môžu. Hoci v skutočnosti sa to vôbec nedá porovnávať. Ak máte výborne pripravenú hodinu s fantastickou osnovou, výsledky sú úžasné. Aj keď si deti nemyslia, že sa učia, učia sa.

Navyše pri kurzoch Helen Doron English sa využíva vyučovanie v malých skupinkách, zábava, hry a pesničky. Deti sa učia za pochodu a milujú takéto učenie! Deti sa celkovo radi učia. Myslím tým skutočné učenie, nie bifľovanie sa na skúšky v škole. Deti zbožňujú učenie a sú stvorené pre učenie. Chcú nasávať, nasávať, nasávať. Chcú sa naučiť viac a sú spokojné a šťastné, ak sa môžu učiť v bezstresovom a zábavnom prostredí.

Dynamika malej skupiny je na učenie angličtiny pre deti skrátka úžasnou cestou. Okrem toho – špeciálne vyškolený učiteľ sa zameriava aj na pomoc deťom a stmeľuje celú skupinku zábavou a hrami. Deti sa tak učia úspešne, prirodzene, rozprávajú v celých vetách, bez nátlaku a popri tom sa aj zabávajú. Angličtina je tak ne potešením a úspechom. Celkové tempo triedy, motivácia, hry a ostatné prvky vytvárajú prostredie, v ktorom sa deťom po anglicky hovorí prirodzene a ľahko. A to nám všetkým predsa ide  🙂

O Helen Doron

Unikátnu metódu učenia angličtiny pre deti vyvinula britská lingvistka a metodologička Helen Doron pred viac ako 30 rokmi. Deti sa na nich pútavou formou prostredníctvom hier, pesničiek či riekaniek a počúvaním CD prirodzene naučia myslieť a hovoriť v anglickom jazyku. V súčasnosti Helen Doron Educational Group stojí v popredí inovatívnych vzdelávacích systémov poskytujúcich exkluzívne vyučovacie programy a originálne, vysoko kvalitné vyučovacie materiály na učenie angličtiny nielen pre tých najmenších – bábätká, no aj pre väčšie deti, adolescentov a tínedžerov po celom svete. Helen Doron Educational Group sa stala jedným z najväčších frančízorov vo vzdelávaní detí po celom svete – má 90 Master Franchisees a viac ako 880 vyučovacích centier v 35 krajinách na 5 kontinentoch, a taktiež celodenné škôlkarske programy v Turecku a Južnej Kórei. Na Slovensku ju nájdete vo viac než  30 mestách, stačí si len kliknúť na www.helendoron.sk alebo na www.facebook.com/Helen.Doron.Slovakia.