Povzbudzujte u detí prirodzenú snahu hovoriť anglicky

Deti si angličtinu často skúšajú spontánne a prirodzene alebo reagujú na rôzne hravé podnety. Ak správne pochopíte svoju úlohu pri ich snažení, môžete im dopomôcť k ešte lepším výsledkom. Nestavte však všetko na jednu kartu – podporovať totiž neznamená len chváliť. Deti potrebujú pochopiť, čo robia správne, aby sme ich mohli motivovať k ďalšiemu pokroku.

  1. Oceňujte akúkoľvek snahu hovoriť anglicky

Buďte všímaví k akejkoľvek snahe svojho dieťaťa – často si skúšajú samy sformulovať vety, opakujú si rýmy a podobne. Aj keď ich výkony ešte nie sú dokonalé, podporte ich, aby precvičovali zas a znova.

  1. Buďte spontánni, konkrétni a úprimní

Namiesto toho, aby ste pri komunikácii s dieťaťom použili nekonkrétne a všeobecné slová, chváľte ich popisným a konkrétnym jazykom. Čím menej všeobecné vaše vyjadrenie bude, tým lepšie pochopí, čo robí správne. Teda namiesto: „Ty si tak šikovný, že to hovoríš po anglicky“, použite napríklad formuláciu: „Páči sa mi, že ti teraz napadlo pomenovávať si farby na tej hračke v angličtine“.

  1. Nezameriavajte sa na chyby

Keď vaše dieťa urobí chybu, opravte ho nepriamo tak, že zopakujete, čo povedalo správne a na chybnú časť sa opýtate.

  1. Opravujte nepriamo

Skúste ich naviesť, aby svoju chybu dokázali nájsť samostatne a objavili inú cestu, ako sa dohovoriť. Pre deti je dôležité, aby správne riešenie našli, nielen zopakovali.

  1. Odmeňte za snahu

Keď vaše dieťa hovorí anglicky, odmeňte ho pochvalou alebo objatím alebo gestom v podobe vzájomného plesknutia si dlaňou. A keď napríklad dokončí svoj prvý kurz angličtiny, vezmite ho niekam za odmenu.

  1. Zapojte angličtinu do svojich hier

Nájdite si rôzne príležitosti, ako sa angličtina môže zaradiť do vášho každodenného života. Napríklad svoje dieťa požiadajte, či dokáže prečítať názov produktu. Prípadne sa hrajte na to, že ste slovíčko zabudli a musí vám napovedať. Deti tiež často baví, keď sa hráte na cudzinca, ktorému má vysvetliť, čo by chcelo napríklad pripraviť na večeru alebo kúpiť v obchode. V zahraničí na dovolenke ich podporujte v tom, aby si dokázali v angličtine svojpomocne niečo kúpiť alebo objednať.

  1. Používajte angličtinu ako tajný jazyk

Môže to byť tiež váš spoločný jazyk, keď si chcete povedať niečo, čomu okolie „neporozumie“.

  1. Spoločné sledovanie filmov v origináli

Ďalším úžasným nápadom je spoločné sledovanie filmov. Máte obľúbený animovaný film, ktorý ste s deťmi videli stokrát? Skúste to tentoraz v angličtine. Sledovaním niečoho, čo už poznajú a čo ich baví, sa môžu sústrediť na učenie jazyka bez toho, aby sa cítili zahltení alebo frustrovaní. Počas filmu sa môžete občas opýtať, čo sa deje, pretože „bojujete“ s porozumením jazyka. To môže byť užitočný spôsob, ako budovať ich sebavedomie a motiváciu.

Nemusíte mať ani pokročilé znalosti, niektorý z týchto nápadov zvládne doma určite každý. Uvidíte sami, ako každým dňom budú jazykové schopnosti, a predovšetkým zdravé sebavedomie vášho dieťaťa narastať.