Čítanie vraj zažíva úpadok. Ak to naozaj platí, treba pripomenúť, že každá kríza je synonymom príležitosti. Len málo svetových lídrov nepatrí či nepatrilo medzi hltačov stránok naozaj rozmanitého typu. Je predsa známe, že Steva Jobsa fascinoval básnik William Blake. Schopnosť vnímať obsah aj v inom ako materinskom jazyku navyše zvyšuje náskok náruživých čitateľov – tí, ktorí od detstva veľa čítajú, nielen vedia, ale neskôr aj oveľa pravdepodobnejšie vedú.
Vedeli ste, že dievčatá, ktoré v 16 rokoch pravidelne čítajú, majú 39-percentnú šancu na manažérsky post v raz takom veku. Ak ich čítanie nebaví, šanca sa znižuje na 25 %. U chlapcov je to 58 % v porovnaní so 48 %, prezrádza prieskum Science Daily.
Väčší všeobecný prehľad
Čítanie patrí k najefektívnejším spôsobom prijímania informácií, navyše posilňuje analytické schopnosti. Podľa štúdie Anne E. Cunninghamovej majú zanietení čitatelia významne väčší všeobecný prehľad oproti pasívnym konzumentom elektronických médií a pozornejšie vedia odhadnúť aj dezinformácie. Inými slovami: časté čítanie zlepšuje úsudok. Správne vyhodnocovanie – najmä pri nedostatku vstupov a v časovom strese – je pritom pre lídrov kľúčové. Silná prirodzená intuícia je základom, ale čitateľská vášeň cizeluje bystrosť pri rozhodovaní.
„Samozrejme, že čitateľský návyk od útleho detstva považujem za nesmierne prospešný. Nuž a schopnosť čítať napríklad aj v angličtine je bonusom, potom sa totiž netreba obmedzovať na preložené texty – rozširujú sa tým možnosti,“ upozorňuje herečka Michaela Čobejová na jeden z podstatných aspektov.
Emočná inteligencia patrí k lídrovi
Existuje mýtus, že ľudia s nosom sústavne v knihách sú odťažití, introvertní, ba v istom zmysle priam asociálni, čo redukuje ich vyhliadky presadiť sa v konkurenčnom prostredí. Najmä pri románoch a biografiách si však akoby automaticky obúvame cudzie topánky, čítanie teda rozvíja emočnú inteligenciu. Empatia je pre lídra dôležitou súčasťou jeho predností. Kto sa dokáže vžiť, hladšie nastoľuje súlad, účinnejšie podnecuje a ľahšie stanovuje spoločné ciele.
Precízna komunikácia je presvedčivejšia
„Čítanie mimoriadne obohacuje slovnú zásobu. V porovnaní so sledovaním televízie nám podsúva dvoj- až trojnásobok menej frekventovaných slov. Pre lídrov je to jasný benefit. Precízna komunikácia je totiž presvedčivejšia a motivujúcejšia,“ konštatuje psychologička Mgr. Silvia Langermann Ltc a upozorňuje na ďalší z kladov čítania: „Vie sa, že lídri čelia stresu. Skvelou správou je, že popri iných prínosoch, čítanie odbúrava práve napätie. Podľa prieskumov je v tomto smere dokonca lepšie, pred prechádzkou, počúvaním hudby či šálkou čaju. Už do 5-6 minút pozoruhodne upokojuje činnosť srdca a zmierňuje vnútorné napätie. Aktívne zapojenie predstavivosti a stimulovanie kreativity prostredníctvom čítania v podstate navodzuje stav akéhosi alternatívneho vedomia. Veď to dobre poznáme napríklad pri zaspávaní.“
Mentor Michael Hyatt to vidí tiež jednoznačne: „Keď chcete byť lídrom, jednoducho musíte čítať. Je to jeden z najistejších spôsobov rozvoja kvalít, ktoré vás dostanú nahor a vyzbroja na líderstvo. Nedokážem si predstaviť inú aktivitu s takým rozsiahlym zoznamom osohov.“ Ak navyše chcete, aby vaše dieťa vedelo čítať nielen po slovensky, ale rozumelo aj anglickým textom, pozrelo si film či vypočulo pesničku v originálnej anglickej verzii, nezabudnite ho prihlásiť na kurzy angličtiny pre deti Helen Doron. Kurzy Helen Doron učia anglicky hravo, zábavne, bez stresu a drilu. Maximalizujú u detí prirodzenú túžbu nasávať nové vedomosti a tým aj cudzie jazyky. Vyučovacie hodiny navyše stimulujú emocionálne, fyzické, kreatívne aj intelektuálne schopnosti detí. Prihláste sa na ukážkovú hodinu zadarmo alebo tiež na zábavné letné kurzy!
A tu je 10 prínosov čítania podľa Lifehack:
- Mentálna stimulácia
- Redukcia stresu
- Rozširovanie poznatkov a vedomostí
- Rozširovanie slovnej zásoby
- Posilňovanie pamäte
- Rozvíjanie analytických schopností
- Zlepšovanie koncentrácie
- Podpora pisateľských zručností
- Upokojenie
- Pobavenie