Deťmi dlho očakávané letné prázdniny sú predo dvermi, no nad rodičmi visí otázka, kam s nimi na takú dlhú dobu. Teda ak práve nemáte tiež 2 mesiace voľna či po ruke starých rodičov alebo inú ochotnú rodinu. Do úvahy tak prichádzajú denné alebo pobytové letné tábory. O tom, ako ich vyberať a na čo sa majú rodičia sústrediť poradila psychologička Mgr. Silvia Langermann.
„Samozrejme, všetci milujúci rodičia by chceli byť čo najviac so svojimi deťmi. Žiaľ, mať 8 týždňov voľna je pre väčšinu nemožné a tak musia vybrať pre deti letný tábor alebo aj dva. Hľadajú niečo, čo bude pre ne zaujímavé, aj poučné, no tiež finančne prijateľné. Najdôležitejšie však pri jeho výbere je myslieť na toho, koho sa to týka – teda na dieťa,“ odporúča odborníčka.
V ponuke je množstvo táborov – dopredu si preto s dieťaťom preberte, čo by ho zaujímalo. Sústreďte sa na vek a záľuby dieťaťa. Sú to práve rodičia, ktorí svoje dieťa poznajú najlepšie a vedia, aký tábor a v akom veku je dieťa schopné bez problémov absolvovať. „Určite rešpektujte individuálnu zrelosť dieťaťa. Ak je vaše dieťa na vás naviazané, odporúčam vyberať spomedzi denných táborov. Je to pre neho omnoho menej stresujúce a pre vás aj lacnejšie. Dieťaťu sa cez deň venujú školení lektori, je v kruhu svojich vrstovníkov, má postarané o jedlo a pitie. Dôležité je, aby si tábor užilo,“ radí odborníčka.
Letné tábory však nie sú len náplasťou na nedostatok voľna rodičov – sú aj zmysluplným vyplnením prázdninových dní našich detí. Veľa voľného času a nuda môžu totiž deti naviesť na nesprávne koníčky či k nevhodnej partii. Predsa len v tábore nemajú čas sa nudiť, je vyplnený množstvom zábavných aktivít, dieťa sa aj niečo naučí.
V ponuke Helen Doron si každý nájde to svoje – poldenné, denné aj pobytové tábory zamerané na angličtinu vyučovanú zážitkovou formou spolu s najrôznejšími voľnočasovými aktivitami. Kurzy vždy vedú certifikovaní lektori spolu s výchovnými asistentmi. Overená metóda jazykovej školy lingvistky Helen Doron sa využíva vo viac ako 35 krajinách po celom svete. Je založená na hudobných, tanečných, tvorivých, športových, divadelných aj výtvarných aktivitách presne prispôsobených veku detí. Všetci táborníci si tak angličtinu zamilujú a zároveň si nenásilne zdokonalia aj svoju komunikáciu. Deti sú v malých skupinkách, takže sú vedené ku vzájomnej komunikácii a spolupráci. Naučia sa množstvo nových vecí a ešte aj v cudzom jazyku, získajú tak aj vyššie sebavedomie aj dôveru v seba samého.
Pozitíva letných kurzov pre deti vidí aj psychologička S. Langermann: „Na správne vybranom kurze deti zistia, že každý člen skupiny je dôležitý. Naučia sa lepšie vychádzať v kolektíve, rešpektovať druhých, takže je vhodný aj pre jedináčikov, ktorí zistia, že celá pozornosť sa nezameriava vždy len na nich. Deti získajú pocit väčšej spolupatričnosti, empatie, aj zodpovednosti. A možno objavia svoje netušené zručnosti. Tým získajú istotu vo svojom bytí, čo im v budúcnosti môže len pomôcť.“
Na príjemne strávenom tábore by malo vaše dieťa získať zopár nových priateľov a množstvo zážitkov, pri ktorých – keď vám ich bude rozprávať – bude mať rozžiarené oči a chuť si ich zopakovať. Nezabudnite však stráviť s vašimi deťmi aj spoločnú dovolenku. Je jedno, či bude na Slovensku alebo v zahraničí, doma, na horách, či pri mori. Podstatné je, že spolu strávite spoločné chvíle, užijete si oddych aj zábavu a hlavne vašim deťom darujete svoj čas, pozornosť a lásku.
Učenie zábavnou formou priamo v angličtine pomocou metódy Helen Doron maximalizuje prirodzenú túžbu detí k spoznávaniu a tak je veľmi efektívne. Hľadajte ponuku letných kurzov na https://helendoron.sk/holidays či pozrite náš FB.
Ako vyberať letný tábor radí odborníčka – psychologička Silvia Langermann:
- Typ aj zameranie tábora vyberajte vždy spolu s dieťaťom podľa jeho záľub a záujmov
- Vysvetlite mu, prečo je dôležité a dobré, aby išlo na tábor
- Pozitívne ho motivujte – čo všetko nové sa naučí, zažije, získa nových priateľov
- Dieťa by do tábora malo ísť dobrovoľne, nie nasilu
- Veľa menších detí ešte nie je pripravených stráviť dlhší čas (hlavne noci) bez rodičov. Aby ste ich nestresovali, vyberte radšej denný tábor
- Ak plánujete pobytový tábor, kde bude vaše dieťa týždeň či viac mimo domova, ideálne je, ak tam pôjde spolu so súrodencom či kamarátom
- Overte si, aký program bude tábor mať, aké veľké skupiny detí ho budú tvoriť, ako je riešené ubytovanie, stravovanie, pitný režim aj doprava a čo všetko zahŕňa cena
- Zistite si, aké skúsenosti a prax majú lektori a animátori
- Pozrite sa na web na referencie od iných rodičov
- Nezabudnite na možnosť spojenia s dieťaťom počas tábora – niektoré prinášajú aj streamovanie priamo z aktivít alebo pravidelné fotky a videá na sociálnych sieťach