Čím skôr svoje dieťa s cudzím jazykom zoznámite, tým väčšiu má šancu zvládnuť ho prirodzene a s ľahkosťou – zhodujú sa na tom lingvisti aj vývinoví psychológovia. Otázka teda nie je, či drobca v novom školskom roku na angličtinu dať, ale aká forma výučby preňho bude najlepšia.
Bez dobre zvládnutého anglického jazyka to dnes v pracovnom živote, častokrát aj tom súkromnom, jednoducho nejde. Výučba v škole nezriedka začína už v 1. ročníku na základnej škole, najneskôr však v tretej triede. Nie vždy však dokáže reagovať na individuálne potreby dieťaťa. „Školské učivo je často príliš orientované na písanie, gramatiku a memorovanie slovíčok, čím sa stáva pre žiakov nudné a nevytvoria si k nemu vzťah,“ hovorí Mgr. Katalin Deák, hlavná metodička jazykovej školy Helen Doron na Slovensku.
Dôležitá je možnosť pokračovať aj školení lektori
„V prvom rade je veľmi dôležité, aby sa škola zameriavala na výučbu detí a jej lektori boli kvalifikovaní na prácu s touto špecifickou vekovou skupinou. V tomto prípade je určite dôležitejšia takáto kvalifikácia, než napríklad to, či je lektor native speaker,“ radí odborníčka. Zároveň odporúča ísť sa najprv zadarmo pozrieť na ukážkovú hodinu, ak jazyková škola takúto možnosť odporúča. Urobíte si tak najlepšiu predstavu o tom, ako kurzy v danom jazykovom centre prebiehajú a či svoje dieťatko na takéto hodiny chcete zapísať.
Pri výbere tiež nehľaďte iba na ponuku kurzov pre vekovú kategóriu vášho dieťatka, ale aj na možnosti ďalšieho pokračovania vo výučbe. „Systematickosť a možnosť postupovať v štúdiu v známom prostredí, prípadne s rovnakými lektormi, je pri deťoch veľmi dôležitá. Najčastejšou chybou je, ak má dieťa každých pár mesiacov iného učiteľa, iné učebnice, iný systém – prichádza tak o možnosť posúvať sa, pretože vo výučbe neexistuje žiadna kontinuita,“ hovorí lektorka. Zistite preto, či má škola konkrétny časový plán pre prvý rok, druhý, tretí a kam sa dieťa za ten čas dostane.
Menej je viac
Najlepšou formou vyučovania detí sú malé skupinky, kde sa môžu hrať a odpútať od pocitu učenia, dostane sa im individuálnej pozornosti, no zároveň nie sú pozornosťou „preťažované“ ako pri individuálnom štúdiu jeden na jedného. „Počet detí vždy súvisí s tým, koľko si žiačik z hodiny odnesie. Ideálne sú skupinky okolo 4-8 detí,“ odporúča odborníčka, ktorá vedie kurzy angličtiny hrou pre deti už od troch mesiacov až do 19 rokov.
Pre bábätká a predškolákov je pritom najvhodnejším spôsobom výučby využívanie pesničiek a riekaniek, tanec a hranie sa. Aktívna produkcia jazyka u najmenších žiakov nie je taká dôležitá, keďže deti ešte vekovo nie sú na úrovni, aby vytvorili celú vetu. Dieťa časom získa základy, postupne dokáže tvoriť vety a má možnosť samo vyskúšať a zisťovať, čo už vie.
Aj pri 6-8 ročných deťoch si však podľa skúsenej lektorky treba dávať pozor, aby ťažiskom kurzu nebolo klasické písanie a memorovanie slovíčok či viet: „Skúsme ešte dať písanie nabok a učenie stále podporovať najmä pozitívnou emóciou, hrami, riekankami. Jazyk sa týmto spôsobom na deti doslova lepí! Približne od 8 rokov, kedy deti už majú aj slušné základy písania v slovenčine, je potom vhodné viac zapájať písanie a čítanie aj do vyučovania cudzích jazykov. Individuálny prístup a komunikácia by však mali byť vždy na prvom mieste.“
Na čo myslieť pri výbere jazykovej školy
- Kvalifikovaní lektori – Najmä pri mladších deťoch je kvalifikácia pre prácu s danou vekovou skupinou jednoznačne dôležitejšia, než napríklad to, či je lektor native speaker.
- Možnosť pokračovať – Jazykovka by mala ponúkať nadväzujúce kurzy, aby dieťa mohlo vo výučbe jazyka napredovať systematicky a plynule. Ak sa učebné materiály, metóda a štýl výučby neustále bez štruktúry menia, bráni to dieťaťu posunúť sa. Výhodou je, podobne ako v Helen Doron, aj široká dostupnosť po celom Slovensku.
- Menšie skupiny – Výučba v skupinkách umožňuje individuálnu konverzáciu aj pozornosť lektora konkrétnym potrebám žiaka a zároveň deťom umožňuje spoločné aktivity a odpútanie od pocitu učenia sa. Ideálna je veľkosť skupiny okolo 4-8 detí.
- Výsledky – Dobré jazykové kurzy sa vedia pochváliť aj výsledkami svojich žiakov pri získavaní rôznych certifikátov či Cambridge testov. Na internete tiež môžete zistiť, aké skúsenosti majú ostatní rodičia.
- Presvedčte sa na vlastné oči – Niektoré jazykové školy – napríklad aj celosvetovo overená Helen – ponúkajú možnosť zadarmo sa zúčastniť ukážkovej hodiny. Umožní vám to urobiť si lepšiu predstavu o priebehu kurzu a rozhodnúť sa, či je to to pravé pre vaše dieťa. Prihláste sa s vašim dieťatkom už teraz.
- Myslite vopred – Odborníčka odporúča riešiť kurz angličtiny skôr, než nastane prípadný problém v škole: „Dieťa sa tak vyhne pocitu frustrácie, ktorá by ho od učenia jazyka mohla odradiť. Ak mu školská látka vďaka vedomostiam z kurzu pôjde ľahšie, bude ho to pozitívne motivovať.
Učte sa aj doma
Kľúčom k osvojeniu cudzej reči je pravidelnosť v kontakte s angličtinou a učivom na dennej báze, ktoré dieťa aktuálne preberá v škole či na kurze. Ak cudziu reč ovládate, skúste si s potomkom pokonverzovať aj vy, bude to zábava, ktorá pomôže oprášiť jazykové vedomosti aj vám. Ak nie, nevadí – Helen Doron vám poskytne množstvo doplnkových možností výučby angličtiny doma, že sa s vašimi detičkami rozhodne nudiť nebudete.