Vedeli ste, že sa deti začínajú učiť už v brušku? Vedecké výskumy ukázali, že stimulovanie vášho nenarodeného dieťatka prostredníctvom hudby a rozprávania sa s ním ešte predtým, než príde na tento svet, vytvára predpoklad, že vaše dieťatko bude o niečo obdarenejšie a šikovnejšie ako jeho rovesníci. Všetko je to o ranej stimulácii, ktorá umožňuje detskému mozgu rozvíjať viac nervových dráh, a tým zlepšovať poznávacie funkcie počas jeho vývoja a rastu. Veľa rodičov využíva tieto nové poznatky a neboja sa investovať čas a snahu potrebné na stimulovanie rozvíjajúceho sa malého stvorenia. Aj vy môžete – tu sa dozviete, ako.
Tip 1: Uspávanky, rytmus a básničky
Nemusíte svojmu dieťaťu spievať ako popová hviezda. Dôležité je puto, ktoré si medzi sebou vytvárate. Kým spievate uspávanku, držte, hojdajte alebo hladkajte svojho drobčeka. Spravte si zo spievania svoj uspávací rituál a zistíte, že táto upokojujúca činnosť pred spaním pomáha vytvoriť skutočne blízke emočné väzby medzi vami dvoma. Spievajte si s bábätkom, kým sa hráte alebo idete v aute. Detské riekanky, ktoré napríklad deti hravo spoznávajú na hodinách angličtiny Helen Doron, nie sú len zábava: prstové hry ohromne rozvíjajú detský jazýček a stimulujú aj hmatový vývoj. Čím viac sú deti vystavované detským riekankám, tým viac sú si vedomé slov, z ktorých sa skladajú a v neskoršom veku majú aj lepšie čítacie znalosti.
Tip 2: Ukáž mi znak
Už ste sa niekedy pristihli, ako sa pokúšate vysvetliť myšlienku niekomu, kto nerozumie rovnakej reči? V určitom okamihu začnete používať svoje ruky. Používanie znakového jazyka je rýchly a ľahký spôsob, ako objasniť jednoduchý nápad. V posledných rokoch sa dostalo učeniu detskej znakovej reči veľkého uznania. Keďže sa veľmi malým deťom vyvíja jemné svalstvo v rukách skôr, než sa rozvíja potrebné svalstvo pre rozprávanie, jednoduché znakovanie umožní dieťaťu vyjadriť základné potreby, redukuje jeho frustráciu a agresiu a pripravuje ho na neskoršiu komunikáciu. Úmyslom je uľahčiť dorozumievanie čo najskôr. Je dokázané, že deti, ktoré sa učili znakový jazyk, prevyšujú svojich spolužiakov v školských jazykových testoch, dokonca aj na druhom stupni. Neviete to povedať? Ukážte to!
Tip 3: Nasadnite na hojdačku
Už ste sa niekedy čudovali, prečo deti tak zbožňujú hojdačky, kolotoče a horské dráhy? Nie je to prekvapujúce – prvý zmyslový systém, ktorý sa plne vyvinie do šiestich mesiacov po počatí, je vestibulárny systém, ktorý je zodpovedný za rovnováhu a koordináciu. Tento systém pracuje ako dopravný policajt, ktorý hovorí každému vnemu, kam a kde by mal ísť či zastaviť. Jedným z hlavných spôsobov stimulovania vestibulárneho systému je kolísanie alebo hojdanie vášho dieťatka. Je to dôležitá zručnosť pre prežitie bábätiek – čo vysvetľuje, prečo ich jednoduché hojdanie v ranom veku tak upokojuje. Otočenie dieťatka hlavou dolu (robte to jemne!) a zdvihnutie jeho nožičiek z podlahy tiež veľmi stimuluje tento životne dôležitý systém. Čím viac stimulácie dostane, tým rýchlejšie sa fyzické schopnosti dieťatka rozvinú.
Tip 4: Zrodení pre počítanie
Počítacie riekanky alebo pesničky posilňujú prirodzený zmysel detí pre množstvo. Deti sú známe tým, že sa rodia s matematickými mozgami. Mozog vášho dieťatka je napojený na matematiku, práve preto majú byť tieto oblasti stimulované čím skôr, aby ste sa uistili, že vaše dieťatko jej bude inštinktívne rozumieť a bude sa do nej zapájať aj v budúcnosti. Výskum s novorodeniatkami a bábätkami ukazuje, že vedia rozoznať rozdiel medzi množstvom predmetov, majú aritmetické predstavy a silno reagujú na experimenty, v ktorých sú výsledky aritmeticky nemožné. Hľadajte možnosti, ako rátať so svojím dieťatkom. Zistíte, že počítanie a aspekty matematiky sú bežné aj v každodenných situáciách. Vyhľadávajte ich a pomôžte ich svojmu dieťatku rozvíjať – či už pri varení, hraní hier alebo prechádzke. Stimulovanie detských matematických mozgov, kým sú maličkí, zvýhodňuje deti aj v nasledujúcom učení.
Tip 5: Hrajte sa s prstami
Hranie sa s prstami a palčekmi bábätiek sa zdá byť vždy zábavné, ale je tu aj niečo viac, ako len smiech. Stimulovanie prstov detičiek je veľmi dôležité pre rozvoj ich mozgu i telesný vývoj. Počas toho, ako čoraz viac používajú prstíky, zlepšuje sa aj ich hrubá a jemná motorika a poznávacie schopnosti. Riekanky a hry, pri ktorých sa precvičujú detské rúčky a nôžky prekrižovaním, sú tiež dôležité. Prečo? Pretože križovanie polovíc tela povzbudzuje neurologickú prípravu potrebnú pri koordinovaní oboch mozgových hemisfér. Toto jednoduché cvičenie pomáha rozvíjať schopnosti prenášať informáciu cez nervové vlákna, ktoré spájajú dve hemisféry mozgu, a podporuje učenie na školskej úrovni. Je to užitočné aj pre štvornožkovanie, chodenie a fyzickú zručnosť, no tiež pre neskoršie zručnosti ako sú hláskovanie, písanie, počúvanie, čítanie a porozumenie.
Tip 6: Prečítaj mi príbeh
Deti milujú počúvať stále ten istý príbeh znova a znova – zdá sa, že sa nikdy neunavia z počúvania ich obľúbených rozprávok. Opakovanie má svoje výhody, pretože im pomáha aktívne sa zúčastňovať na príbehu. Predvídajú, čo sa stane a nadšene sa pridávajú. Keď čítate svojmu dieťatku, používajte pri tom detskú znakovú reč. Zistíte, že si váš drobec často vyberie príbeh, ktorý chce, označujúc postavičky z obľúbenej rozprávky. Čítanie je nielen príjemná činnosť, ale je aj kľúčové pre rozvoj gramotnosti a pripravuje deti na školu. Urobte si v rámci denného režimu čas aspoň 20 minút denne na čítanie svojmu dieťatku. A hlavne, užite si to! Podporovaním lásky k čítaniu dávate vášmu dieťatku dar, ktorý pretrvá po celý život.
„Na rozvoj kognitívnych a komunikačných zručností sa zameriavame na všetkých našich kurzoch angličtiny,“ hovorí Katalin Deák, metodologička jazykovej školy Helen Doron a dodáva: „Celá hodina prebieha kreatívnou hrou a zapojením všetkých zmyslov dieťatka, robíme aj Brain Jog. Ide o rozcvičku mozgu, ktorá kopíruje vek detí a charakter daného kurzu. Stačí sa len prihlásiť na ukážkovú hodinu zadarmo a osobne sa presvedčiť.“
Pre viac spôsobov, ako dať svojmu dieťatku náskok, navštívte vyučovacie centrum Helen Doron blízko Vás.