Veľa malých detí má tendenciu brať čítanie ako prácu. Veria, že je to niečo, čo musia robiť kvôli škole, alebo aby mali spokojných rodičov, no nie je to niečo, čo by robili s radosťou. Čím skôr zmeníme ich názor, tým to bude pre nich lepšie. Pretože čítanie by malo byť dobrodružstvom! Nižšie si prečítate päť spôsobov, ako urobiť deťom čítanie zábavnejším. Stavíme sa, že ak nad tým budete dostatočne tvrdo premýšľať, prídete ešte na viac nápadov, ako na to.
1. Na čítanie vytvorte útulné miesto
Ak pre vaše dieťa vytvoríte na čítanie špeciálne miesto, ktoré bude pre neho zaujímavé, vždy, keď si vyberie nejakú knihu, začne tam automaticky chodiť. Špecialista na čítanie Ryan Crawley hovorí, že by sme mali dovoliť dieťaťu, aby si toto miesto prispôsobilo podľa svojich predstáv. „Ak deťom umožníme, aby si privlastnili toto miesto s vlastnou malou knižnicou, prikrývkami, či inými obľúbenými vecami, poskytneme im priestor na únik. Veľa detí chce zmeniť nevyužitú skriňu na svoje útulné miesto na čítanie,” hovorí Crawley.
2. Knižnicu navštívte raz za týždeň
Knižnice mávajú často prezentácie, na ktorých číta samotný autor deťom. Kedysi sa im hrávali aj krátke divadielka. Okrem toho, návšteva knižnice umožní deťom nájsť knihy, ktoré ich najviac zaujímajú. Práve tieto programy, ktoré organizujú knižnice, sú ideálne pre deti, ktoré sa snažia zlepšiť v čítaní alebo sa chcú zdokonaliť v angličtine. Vypočuť si príbeh hlasom autora alebo sledovať výrazy hercov môže knižný príbeh doslova oživiť.
3. Čítajte spolu
Čítanie knižky môže byť pre dieťa oveľa zábavnejšie, keď ho môže čítať spolu s rodičmi. Skvelý spôsob, ako pomôcť s čitateľskými povinnosťami, je nechať dieťa prečítať jednu stranu, tú ďalšiu prečíta rodič a tak pokračovať ďalej. Buďte pre dieťa najlepším vzorom čítania – používajte intonáciu a emócie vo svojom hlase a čoskoro uvidíte, že aj vaše dieťa bude čítať rovnakým spôsobom.
4. Pýtajte sa
Deti sa radi podelia o to, čo sa naučili. Keď spolu čítate, položte im otázky o tom, čo sa v knihe deje. Opýtajte sa, kto je hlavná postava. Zistite, aká je v príbehu zápletka. Nechajte ich opísať prostredie z knihy. Navyše, keď si s nimi preberiete tieto slová spolu s ich vysvetlením, budú to mať ľahšie aj v škole, keď tieto termíny použijú ich učitelia.
5. Založte si čitateľský denník
Čitateľský denník je jednoduchým spôsobom sledovania kníh, ktoré už vaše deti prečítali. Môžu do neho zaznačiť aj to, čo si o knihe myslia, aký na ňu majú názor. Po čase prídu na to, kto je ich obľúbeným autorom, aj to, aké knihy sa im páčia a zdajú sa im zábavné. A to je už len krôčik k tomu, aby prebudili v sebe čitateľskú vášeň.
No nielen z čítania sa dá urobiť zábava, je to možné aj z učenia. Vyučovacia metóda Helen Doron berie do úvahy jedinečné štýly učenia detí a využíva hru, pohyb, hudbu aj množstvo zábavy, aby maximalizovala prirodzenú lásku detí k učeniu a schopnosť nasávať nové vedomosti aj cudzie jazyky.
Všetky programy jazykovej školy Helen Doron English – od Baby´s Best Start pre najmenšie 3-mesačné bábätká po Teen English pre tínedžerov do 19 rokov – sú vyvinuté interne odborným tímom špecialistov – cez odborníkov na lingvistiku, angličtinu až po psychomotoriku a detský vývin. Kurzy angličtiny pre deti Helen Doron tak poskytujú deťom stále zábavný zážitok a súčasne stimulujú emocionálny, fyzický, kreatívny aj intelektuálny vývoj a rast našich mladých študentov.
Ak by ste chceli zažiť interaktívne kurzy Helen Doron English na vlastnej koži, prihláste sa na ukážkovú hodinu zadarmo alebo tiež na zábavné letné kurzy.